Finał Turnieju Debat Oksfordzkich „Porozmawiajmy o II Wojnie Światowej”

25 Października odbyła się faza finałowa Turnieju Debat Oksfordzkich „Porozmawiajmy o II Wojnie Światowej”. Wydarzenie powstało z inicjatywy Młodzieżowej Razy Muzeum, we współpracy z Fundacją Projekty Edukacyjne. Po zmaganiach z fazy grupowej – cztery najlepsze drużyny debatanckie z całej Polski przyjechały zawalczyć o miejsce na podium. Pierwsza została przeprowadzona debata o trzecie miejsce, a chwilę po niej debata o pierwsze miejsce.

Debatanci podjęli się dyskusji nad następującymi tezami:

• III Rzesza potrzebowała kooperacji Związku Sowieckiego w latach 1939-1941, aby osiągnąć sukces wojenny.
  • Z perspektywy polskiej racji stanu, ucieczka marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego do Rumunii w 1939 r. była błędem.

Ostateczny ranking drużyn wygląda następująco:

1 miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu
2 miejsce: III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego w Poznaniu
3 miejsce: III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
4 miejsce: Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie

Wydarzenie poprowadzili Mikołaj Sobański-Jóźwiak i Maja Hnatów z Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej.

Podczas wydarzenia głos zabrali wicedyrektor dr Marek Szymaniak i przedstawiciel Działu Naukowego, który wystąpił w roli eksperta – Wojciech Grott.

Patronaty medialne: Radio Gdańsk, TVP 3 Gdańsk, Dzieje.pl, Trójmiasto.pl