Europejska Noc Muzeów 2024 za nami!

Europejska Noc Muzeów 2024 za nami!

Podczas tegorocznej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla Państwa aktywności w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także na Westerplatte, gdzie zapraszaliśmy do odkrycia nieznanych tajemnic półwyspu. Ta Noc była szczególna, nie tylko ze względu na niektóre premierowo dostępne atrakcje, ale i frekwencję. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas ENM 2024 osiągnęło drugi wynik w historii od momentu otwarcia w 2017 roku. Mury naszej instytucji w nocy z 18 na 19 maja odwiedziło blisko 4500 osób, a na Westerplatte ponad 3000! Dziękujemy, że byliście z nami!

 

ENM 2024 wystartowała oficjalnie o godz. 19:00. Pierwsi zwiedzający ustawiali się w kolejce przed wejściem, a następnie miejscach zbiórki, gdzie mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych spacerów z przewodnikami po wystawie głównej.

Oprócz eksponatów, w poszczególnych sekcjach wystawy głównej obecni podziwiali aktorów z młodzieżowej grupy teatralnej MIIWŚ, ukazujących w strojach z epoki życie codzienne w okresie II wojny światowej. Przed wejściem do muzeum dumnie prezentowały się drugowojenne zabytki – na czele z Dodgem WC 52 i Jeepem Willysem. Klimat nadawała także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bellum, w umundurowaniu i ze sprzętem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Lubiące zagadki i wyzwania rodziny z dziećmi, mogły wziąć udział w grze pozwalającej poznać historię II wojny światowej w "kliszach".

Dużą popularnością cieszyła się również pracownia konserwacji, gdzie zwiedzający mogli zapoznać się z warsztatem pracy konserwatorów, obejmującym zabytki wykonane z papieru, metalu i obiektów wielomateriałowych. Zaprezentowano wybrane etapy pracy przy określonych obiektach pochodzących ze zbiorów MIIWŚ oraz pozyskanych w wyniku prowadzonych prac wykopaliskowych na terenie Westerplatte.

W 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino zainteresowani mogli zapoznać się z polskimi doświadczeniami działań wojennych, które prezentowane były w ramach spacerów kuratorskich po wystawie czasowej Operacja "Diadem". W dzień Europejskiej Nocy Muzeów rozpoczęła się III edycja Festiwalu Kultury Utraconej, o czym informowali na stoisku pracownicy Działu Wydarzeń Kulturalnych MIIWŚ.

Tej wyjątkowej nocy nie mniej atrakcji przygotowaliśmy na Westerplatte. Jedną z nich była fabularna gra terenowa z pogranicza larpa "Tajemnice Westerplatte", w ramach której uczestnicy mogli wcielić się w rolę pracownika cywilnego bądź żołnierza Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Na stanowiskach związanych z grą i nie tylko bezcennych informacji udzielali archeolodzy MIIWŚ, którzy zapoznawali chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych.

Przybywający podczas ENM na Półwysep, po raz pierwszy mieli możliwość zwiedzania budynku Elektrowni, wraz z jej przyległymi terenami.

Dużą popularnością cieszyły się przygotowane efekty świetlne. Wśród nich podświetlona Wartownia nr 1, Wartownia nr 5 i Nowe Koszary.

Wyjątkowy klimat wydarzenia tworzyli ludzie, niezwykłe atrakcje, ale i oczywiście grupy rekonstrukcyjne, z czynnym działem Bofors i moździerzem 81mm oraz pokazem pirotechnicznym, pracownicy Działu Zbiorów MIIWŚ prezentujący armatę polową 76,2mm wraz z oryginalnymi łuskami znalezionymi na Westerplatte, a także pojazdy z epoki, a wśród nich taxi Citroen AC4 z 1931 r. w wersji nadwozia Landaulet i samochód osobowy FIAT 508 (rok prod. 1936).

Dziękujemy, że byliście z nami podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2024 na Westerplatte i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!