Wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” już otwarta

Wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty” już otwarta

15 maja we foyer mieszczącym się na poziomie -2 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowany został briefing inaugurujący wystawę czasową „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 sierpnia br. Wstęp bezpłatny.

W wydarzeniu, które stanowiło swoisty wstęp do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, udział wzięli dyrektor instytucji dr Karol Nawrocki, córka Tadeusza Pietrzykowskiego Eleonora Szafran-Pietrzykowska, producent filmu „Mistrz” Krzysztof Szpetmański, oraz kurator wystawy i jednocześnie doradca dyrektora MIIWŚ dr Janusz Janowski.


Jak podkreślił dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki, zaprezentowana wystawa łamie stereotypy:

To wystawa, która pokazuje, że polski bohater – bokser, żołnierz, konspirator, więzień obozów koncentracyjnych – był niezwykle wrażliwą osobą i swoją wrażliwością dzielił się poprzez sztukę malarską. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski jako malarz, artysta posługiwał się bardzo efektywnie formą manualną, potrafił odczytać i oddać na tych obrazach zrozumienie formy i barw, ale w pracach Tadeusza Pietrzykowskiego można odczytać można także bardzo bogatą osobowość. W obrazach ta osobowość patrzy na nas, przemawia do nas i mówi o wielkiej wrażliwości tego człowieka. Mamy dzisiaj możliwość poznania polskiego bohatera, żołnierza i pięściarza z zupełnie innej strony.

Na wystawie przedstawionych jest 29 obrazów autorstwa Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Prace wykonane są w różnych technikach i podejmują wiele tematów. Na ekspozycji podziwiać można przedstawienia walczących bokserów, najbliższych artysty, a także pejzaże i sylwetki zwierząt.

Tadeusz Pietrzykowski niewątpliwie sztukę kochał, oglądał ją, wchłaniał i przetwarzał. Stworzył bardzo piękne, starannie zredagowane ikonograficznie prace. Bardzo też osobiste. Jak się okazuje, zarówno w przypadku Tadeusza Pietrzykowskiego, jak i Witolda Pileckiego, wojna przerwała ciąg ich planów życiowych, ale dzisiaj możemy dotrzeć również, że w człowieku jest taka siła, że żadna okoliczność nie jest w stanie przekreślić jego najgłębszych pragnień – czego najlepszym dowodem jest ta prezentacja niezwykle ciekawych, interesujących prac malarskich Tadeusza Pietrzykowskiego – powiedział dr Janusz Janowski, kurator wystawy i doradca dyrektora MIIWŚ.

W briefingu inaugurującym wystawę wzięła udział Eleonora Szafran-Pietrzykowska, córka Tadeusza Pietrzykowskiego:

To dla mnie dzisiaj wydarzenie historyczne. Po raz pierwszy obrazy mojego taty zobaczy szersze grono Polaków. To niespodziewane szczęście – stojąc w Muzeum II Wojny Światowej i oglądając te prace, czuję, jakby mój tata był tutaj z nami. Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy.


Reprodukcje prac prezentowanych w MIIWŚ eksponowane są w budynku Olivia Star mieszczącym się w kompleksie Olivia Bussines Centre, natomiast wystawa w formie wirtualnej dostępna jest na naszym profilu na portalu Sketchfab:

Postać Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego upamiętniona zostanie również w filmie „Mistrz” (reż. Maciej Barczewski), inspirowanym obozową historią Tadeusza Pietrzykowskiego. W dzisiejszym wydarzeniu inaugurującym wystawę wziął udział producent tego obrazu Krzysztof Szpetmański:

Ta wystawa pozwala nam dojrzeć Tadeusza Pietrzykowskiego „za kulisami”. Okazuje się, że te kulisy są absolutnie fantastyczne. Tadeusz Pietrzykowski jest dla mnie mistrzem bokserskim i mistrzem malarstwa. Chciałbym zaprosić Państwa na premierę filmu „Mistrz”, która odbędzie się 3 września, dzięki patronatowi dyrektora dr Karola Nawrockiego również w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W roku 1939 walczył broniąc Warszawy, a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po aresztowaniu na Węgrzech, 14 czerwca 1940 r. Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie został oznaczony numerem 77. W obozie stoczył według różnych szacunków ponad 40 walk bokserskich. W opiniach wielu więźniów uznawany był za jedynego mistrza wszechwag KL Auschwitz. Zaangażował się w działalność obozowego ruchu oporu - Związku Organizacji Wojskowej (ZOW) utworzonego przez Witolda Pileckiego. W 1943 r. został deportowany do KL Neuengamme, gdzie toczył kolejne walki. Później trafił do KL Bergen-Belsen i tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Tadeusz Pietrzykowski po odzyskaniu wolności wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy, jak również sam toczył walki bokserskie na ringach wyzwolonej Europy m.in. w Belgii, Niemczech i Francji.

Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego.

Tadeusz Pietrzykowski do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, jednak jak się okazuje interesował się także malarstwem i uprawiał je przez całe swoje życie. Aby przybliżyć ten fakt publiczności na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiliśmy zaprezentować jego autorskie prace. Chciał studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej, co uniemożliwił mu wybuch wojny, a po wyzwoleniu uczęszczał jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na ekspozycji prezentujemy 29 oryginalnych prac jego autorstwa wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Niech ta wystawa będzie upamiętnieniem postaci tego niezwykłego boksera – „wojownika o duszy artysty”.


Wystawa czasowa „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”

KURATOR WYSTAWY: dr Janusz Janowski

KOORDYNATOR PROJEKTU: dr Janusz Janowski

REDAKTOR KATALOGU: dr Janusz Janowski

KONSULTACJA NAUKOWA: prof. dr hab. Grzegorz Berendt

PROJEKT EKSPOZYCJI: Natalia Gawryluk

WSPÓŁPRACA: Marta Baranowska, Monika Bączek, Izabela Boguszewska, dr Paweł Czapczyk, Patryk Dąbrowski, Bartłomiej Garba, Adrianna Garnik, Natalia Gawryluk, Łukasz Gurfinkiel, Magdalena Hajduk, Krystian Iwanow, dr hab. Michał Jandura, Wojciech Kiełpiński, Zofia Kraszewska, Adrianna Paradowska, Krzysztof Ptak, Maja Strzemińska, Eleonora Szafran-Pietrzykowska, Karol Szejko

Obrazy pochodzą z archiwum prywatnego Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej.