Przejdź do treści

Spotkanie z historią w Konsulacie Generalnym RP w Sydney

17/02/2020 - 14:27

W sali koncertowej Konsulatu Generalnego RP w Sydney 14 lutego odbyło się spotkanie z udziałem delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym wręczeniem przez panią Monikę Kończyk Konsul Generalną RP w Sydney odznaczeń osobom zasłużonym dla Polski. Byli to:

  • Stefan Kazimierz Wiśniowski odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za badania i upamiętnianie losów Polaków w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym oraz za działalność społeczną i charytatywną.  
  • Czesław Denkiewicz odznaczony pośmiertnie medalem "Pro Patria" przyznanym przez Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka. Medal w imieniu zmarłego ojca odebrał syn z rodziną.  
  • Dr Bogumiła Żongołłowicz otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń, głos zabrał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który wygłosił wykład pt. „Narodziny zła. Walka i cierpienie”.

W gronie uczestników zebrania znaleźli się przede wszystkim Polacy mieszkający w Australii, w tym przedstawiciele organizacji polonijnych. Spotkanie zwieńczyła żywa dyskusja, w której uczestniczyli również świadkowie historii oraz ich rodziny.