RĘKAWICE JANA BIANGI PREZENTOWANE W RAMACH CYKLU „WEJŚCIE W HISTORIĘ”

RĘKAWICE JANA BIANGI PREZENTOWANE W RAMACH CYKLU „WEJŚCIE W HISTORIĘ”

Znakomity sportowiec, jeden z najlepszych bokserów w historii gdańskiego sportu – Jan Bianga jest bohaterem kolejnej odsłony naszej akcji „Wejście w historię”. Tym razem w ramach cyklu prezentujemy rękawice bokserskie należące do zawodnika i trenera boksu legendarnej Gedanii. Co ważne, najbliższa gala „Rocky Boxing Night” będzie nosiła imię Jana Biangi.

Dotychczas w ramach akcji „Wejście w historię” eksponaty prezentowane były na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy wejściu głównym do budynku. W czasie, gdy Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających, zdecydowaliśmy kontynuować cykl w internecie, co wpisuje się w naszą akcję #M2WSwirtualnie.

Przygotowaliśmy modele 3D rękawic pięściarza na podstawie digitalizacji fotogrametrycznej (rękawice boksera znajdują się w zbiorach Muzeum - depozyt p. Bogny Anny Bogusławskiej). Ponadto została odtworzona postać Jana Biangi w stroju sekcji bokserskiej KS Gedania.

Na podstawie archiwalnych zdjęć stworzono salę treningową w Domu Polskim, mieszczącym się przy dzisiejszej ulicy Wałowej 17 w Gdańsku. Oprócz architektury pomieszczenia wraz z ciekawą stylową kolumnadą, został zrekonstruowany cyfrowo ring bokserski, przyrządy do ćwiczeń oraz część widowni.

Jan Bianga - kolekcja modeli 3d by Museum of the Second World War on Sketchfab

Wszystkie modele 3D związane z postacią Jana Biangi dostępne są na naszym koncie Sketchfab.

Warto podkreślić, że już za kilka dni postać pięściarza zostanie upamiętniona po raz kolejny, ponieważ najbliższa gala „Rocky Boxing Night” będzie nosiła imię Jana Biangi. Wydarzenie zaplanowano na 11 grudnia w Wielkim Klinczu, a jego patronem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przypomnijmy, że poprzednia gala pod nazwą „Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night” również organizowana była pod patronatem naszej instytucji.


POZNAJ HISTORIĘ JANA BIANGI

Jan Bianga urodził się 26 stycznia 1910 r. w Sopocie. Naukę pobierał w Gimnazjum Polskim oraz w Polskiej Wyższej Szkole Handlowej w Wolnym Mieście Gdańsku. Dzięki zdobytemu wykształceniu dostał posadę księgowego w Komisariacie Generalnym Rzeczypospolitej, gdzie pracował nieprzerwanie aż do wybuchu wojny. Aktywnie angażował się w działalność społeczną i kulturalną, a przede wszystkim sportową. Trenował najpierw gimnastykę w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Sopocie, a w 1926 r. w wieku 16 lat rozpoczął trenowanie boksu, najpierw w niemieckim klubie ,,Sportverein Schutzpolizei Danzig EV” z Wrzeszcza, a od 1929 r. w „Gedanii”, gdzie odniósł najwięcej sukcesów. Bilans Biangi jest wprost imponujący, na 197 walk 176 wygrał, 12 zremisował i tylko 9 przegrał.

Warto wspomnieć, że nie były to łatwe czasy dla polskiego sportu w Gdańsku. Polacy nie otrzymali od władz Gdańska dostępu do miejscowej infrastruktury sportowej i zostali zmuszeni do budowania od podstaw własnej bazy treningowej, opartej w dużej mierze na działającym we Wrzeszczu od 1894 r. Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W 1922 r. powstał Klub Sportowy „Gedania” – największa polska instytucja sportowa w Wolnym Mieście Gdańsku. Sportowcy Gedanii trenowali początkowo na stadionie Sokoła we Wrzeszczu. W kolejnych latach aż do 1939 r., stadion znacznie rozbudowano, głównie dzięki finansowej pomocy Komisariatu Generalnego RP. Członkowie Gedanii organizowali liczne zawody sportowe oraz nawiązywali kontakty z klubami polskimi i niemieckimi. W ramach Gedanii funkcjonowało kilkanaście sekcji: piłki nożnej, strzelecka, lekkoatletyczna, motocyklowa, bokserska, tenisowa, hokeja na lodzie, piłki ręcznej mężczyzn i kobiet, tenisa stołowego i kolarska. Sportowcy Gedanii osiągali liczne sukcesy w różnych dyscyplinach (głównie w piłce nożnej i w boksie), niejednokrotnie zwyciężając z klubami niemieckimi i polskimi poza WMG.

W dniu 01.09.1939 r., kiedy wybuchła II wojna światowa, Bianga podobnie jak reszta pracowników Komisariatu Generalnego RP, został aresztowany przez Niemców i wywieziony na granicę niemiecko-litewską, skąd okrężną drogą dostał się z powrotem do Gdańska. Po niedługim czasie ponownie został aresztowany. Odmówiwszy współpracy z Niemcami, został osadzony w obozie w Neufahrwasser, a następnie przetransportowany do Stutthofu, skąd trafił do obozu w Sachsenhausen, a ostatecznie do Mauthausen-Gusen, gdzie był więziony do wiosny 1945 r.

Po wojnie wrócił na Pomorze i rozpoczął pracę jako trener boksu. W 1955 r. ze swoją macierzystą „Gedanią” zdobył wicemistrzostwo Polski. W latach 1953-1955 oraz w 1961 r. był także asystentem Feliksa Stamma, trenując zawodników kadry narodowej.


Zapis rozmowy między Janem Biangą a komisarzem Reiwerem w sprawie nawiązania współpracy z Gestapo – fragment książki „Gdańsk 1939” Brunona Zwarry czyta dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.