Przejdź do treści

Premiera komiksu „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” wydanie drugie

19/08/2020 - 15:07
Premiera komiksu "Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" wydanie drugie

1 września br., w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, zostanie zorganizowana promocja drugiego wydania komiksu Jacka Przybylskiego i Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”. Wydarzenie w ramach cyklu „Spotkania z historią” rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp tylko z zaproszeniami. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w naszych mediach społecznościowych.

W spotkaniu udział wezmą autor scenariusza Mariusz Wójtowicz-Podhorski (Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział MIIWŚ) oraz autor dodatku historycznego dr Marcin Kłodziński (MIIWŚ). Wydarzenie poprowadzi Tomasz Pawlak (MIIWŚ).

Komiks „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” przedstawia bohaterskie i tragiczne losy Polaków przeciwstawiających się niemieckiej agresji na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W plastyczny sposób opowiada o jednym z pierwszych starć II wojny światowej – obronie gmachu Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1. Autorzy koncentrują uwagę na nastrojach społeczno-politycznych panujących w Wolnym Mieście Gdańsku, opisując i obrazując m.in. napięte relacje pomiędzy Polakami a Niemcami. Kontekst historyczny i społeczny uświadamia czytelnikom komiksu przyczyny, które doprowadziły do wybuchu walk we wrześniu 1939 r., a realistycznie wykonane rysunki pomagają głębiej przeżyć tę dramatyczną dla Polaków historię. Drugie wydanie komiksu powstało przy współpracy MIIWŚ z Zin Zin Press oraz zostało opatrzone dodatkiem historycznym autorstwa dr. Marcina Kłodzińskiego (Dział Naukowy MIIWŚ). W artykule, wzbogaconym zdjęciami archiwalnymi, autor odnosi się do wydarzeń jeszcze sprzed II wojny światowej, krok po kroku opisując realia panujące wówczas w Wolnym Mieście Gdańsku.

Komiks jest propozycją wydawniczą skierowaną zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników, ceniących sobie niekonwencjonalnie opowiedziane historie.

W spotkaniu promocyjnym w sali kinowej będą mogli uczestniczyć wyłącznie zaproszeni goście.

Pozostałe zainteresowane osoby zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!