7 kwietnia br. zmarł Adam Szatkowski

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adama Szatkowskiego, wieloletniego prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klub Szkół Westerplatte, od 2012 r. współpracującego z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach organizacji corocznych Spotkań Rodzin Westerplatczyków.

W 2020 r. Adam Szatkowski był członkiem powołanej przez dyrektora MIIWŚ Komisji Honorowej konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

W swym bogatym życiu zawodowym Adam Szatkowski był przede wszystkim pedagogiem oraz wychowawcą młodzieży, jako instruktor i komendant ZHP. Pełnił funkcje dyrektora Szkoły Podstawowej, a następnie Zespołu Szkół w Resku (woj. zachodniopomorskie).

Pracował także na rzecz miasta i regionu. Był radnym w Gryficach i Łobzie, ponadto pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu w Łobzie w latach 2002–2006. Inicjował i organizował imprezy kulturalne, był m.in. przewodniczącym obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Resku oraz współautorem licznych wydawnictw o historii lokalnej.

Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, medal Komisji Edukacji Narodowej, medal „Pro Patria” Prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz odznakę Honoris Gratia prezydenta miasta Krakowa. Został także wyróżniony tytułami: Honorowego Obywatela Gminy Resko oraz Zasłużonego dla Powiatu Łobeskiego.

Przede wszystkim jednak Adam Szatkowski był niezwykle serdecznym i otwartym człowiekiem, cieszącym się sympatią i przyjaźnią wielu osób oraz środowisk.

Rodzinie oraz bliskim zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia w tych trudnych chwilach.