II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Zapraszamy na koncert!


Koncert jest pomorską premierą, dedykowanego młodzieży programu „Młode Wilki”. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte, Edmunda Szamlewskiego, Ignacego Zatorskiego, Ignacego Pokrzywki. To oni odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty o świcie 1 września 1939 roku.

W dalszej opowieści symbolicznie cofniemy się do wczesnego średniowiecza i opowieści o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku. Z tamtych czasów pochodzi tzw. „Pieśń wojów Krzywoustego” – najstarsza polska pieśń wojskowa spisana przez Galla Anonima. W narracji koncertu opowiemy m.in. o XIX wiecznych związkach Filomatów i Filaretów, młodzieży działającej w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orlętach Lwowskich (1918), Płockich (1920) i Grodzieńskich (1939), Szarych Szeregach i młodych Powstańcach Warszawskich. Przypomnimy także okres PRL, w tym zupełnie nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Opowiadając o strajkach szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), nawiążemy do „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Odważny repertuar II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” może być zaskoczeniem dla wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house’owa, będąca tłem do powieści o patriotyzmie młodych Polaków. Chwilę później narrracja „przeniesie” słuchaczy do wczesnego średniowiecza, co zobrazuje pieśń wojów Krzywoustego Pisces salsos et foetentes apportabant alii. Jest to najstarsza zachowana polska pieśń żołnierska, utrwalona w języku łacińskim przez kronikarza Anonima, zwanego Gallem. Koncert zaprezentuje szerokie spektrum muzyki hybrydowej: od lirycznego klimatu Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) aż po reage-punkową aranżację Pieśni więziennej Filaretów (1724).

Wspomniany zostanie także zakazany w Polsce Ludowej jazz oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim niż eskadra bombowców strategicznych B29. Ilustracją tej opowieści będzie standard jazzowy Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna z pewnością na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń z pewnością dostarczą Orlątko(1918) oraz hymn Wszystko co nasze (1911) i Warszawskie dzieci (1944) wykonane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Hej! Hej Ułani! (ok. 1806); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Ekipę II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” stanowią doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Łącznie wystąpi ponad 30 artystów, w tym: Ola Turkiewicz (śpiew, kompozycje, aranżacje), Grzegorz Wilk (śpiew), Julia Kutra (śpiew), Mikołaj Felicki (śpiew), chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej (śpiew), Anna Suda | An On Bast (elektronika live, kompozycje),  Marcin Riege(fortepian, aranżacje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon, aranżacje), Marcin Ritter (bas, śpiew, kontrabas, aranżacje), Wojciech Hartman (I skrzypce), Lidia Treszczotka (II skrzypce), Agnieszka Zagroba – Klahs(altówka) oraz Marzena Masłowska (wiolonczela),  Grzegorz Poliszak (perkusja). Narrację II Koncertu Niepodległości „Westerplatte” poprowadzi aktor Dariusz Kordek.

Koncert organizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.  Zamierzeniem organizatorów jest organizacja kolejnej edycji Koncertu Niepodległości Westerplatte w dniu 1 września 2018 r. oraz kontynuacja projektu w latach następnych.

Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Bezpłatne wejściówki można zarezerwować na stronie: www.koncertniepodleglosci.pl/rezerwacja-wejsciowek