Wyniki konkursu  „Requiem – pamięci poległych Obrońców Westerplatte”

Wyniki konkursu „Requiem – pamięci poległych Obrońców Westerplatte”

W dniu 15 września 2022 r. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Kompozytorskiego „Requiem – pamięci poległych Obrońców Westerplatte” w składzie:

dr hab. Grzegorz Berendt – Dyrektor Muzeum,

dr hab. Mariusz Mróz – Przewodniczący,

dr Sylwia Janiak-Kobylińska  – Członek,

dr Beata Śnieg  – Członek,

Karolina Romańska – Członek.

Decyzją Komisji Konkursowej ustalono co następuje:

Miejsce I: Nikodem Kluczyński

Miejsce III: ex aequo Adam Diesner, Mateusz Szerwiński

Decyzją Komisji Konkursowej obok nagrody głównej ogłoszono dwa III miejsca. Celem Konkursu było wyłonienie spośród nadesłanych utworów, poświęconych bohaterskim Obrońcom Westerplatte, kompozycji odznaczającej się wysokim walorem artystycznym. Zwycięski utwór Nikodema Kluczyńskiego na tle pozostałych kompozycji odznaczał się szczególnym profesjonalizmem i indywidualnym warsztatem kompozytorskim:

Ekspresja utworu, wyrażane muzyką napięcia, przekaz pozawerbalny jest na najwyższym poziomie artystycznym. (…) Dzieło to świadczy o wybitnym talencie oraz wiedzy kompozytorskiej i umiejętnościach autora.

dr hab. Mariusz Mróz, Przewodniczący Komisji Konkursowej

Przedmiotem Konkursu było skomponowanie requiem na orkiestrę, chór i solistów w przedziale czasowym: 45-50 minut. Konkurs adresowany był do twórców między 18. a 35. rokiem życia. W ten szczególny, artystyczny sposób Muzeum pragnie upamiętnić polskich żołnierzy poległych podczas walk we wrześniu 1939 r. na Westerplatte. Konkurs ma także na celu uhonorowanie i wypromowanie wybitnych młodych twórców oraz promocję polskiej  kultury w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych.

Zwycięzca Nikodem Kluczyński to kompozytor i kontrabasista. Jest twórcą muzyki współczesnej, jazzowej i elektronicznej. Obecnie studiuje w klasie kontrabasu jazzowego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jego utwory zostały nagrodzone m.in. na International St. Christopher Composers’ Competition na Litwie (2021), konkursie kompozytorskim "15 kwartetów na 15-lecie NeoQuartet" (2021), 7. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta (2021), konkursie kompozytorskim „Młody generator” (2020), VII międzynarodowym konkursie kompozytorskim na kompozycję jazzową (2020), czy St. Christopher Composers’ Competition na Litwie. Jest liderem nagradzanych projektów (wyróżnienie na VII Blue Note Poznań Competition w 2019 dla zespołu “Nikodem Kluczyński Mysterious Group”) i członkiem wielu innych zespołów takich jak Filip Chojnacki trio, czy big band Piotra Scholza. Został nagrodzony na XIII międzynarodowym konkursie „Nowa nadzieja jazzu” (2020). W 2021 roku wydał swój płytowy debiut “Black Angel”.

Nikodem Kluczyński – kompozytor, kontrabasista. Foto: Andrzej Szwabe.