„Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” 2022, nr 4

Niebawem w sprzedaży będzie dostępny kolejny numer czasopisma „Wojna i Pamięć”. Tematem przewodnim najnowszego wydania jest propaganda jako narzędzie prowadzenia wojny.

Propaganda wojenna stała się potężną bronią, której siła rażenia wzrosła wraz z rozwojem środków masowego przekazu. Nie inaczej było podczas II wojny światowej. Reżimy totalitarne – sowiecki i niemiecki – sprawnie wykorzystywały mechanizmy propagandy do manipulacji i krzewienia swoich ideologii. Jak czytamy w przedmowie, „Poprzez medialną manipulację, wykorzystującą wyrafinowane środki i narzędzia przekazu, próbowano wykorzenić wszelkie idee i poglądy niezgodne z obowiązującą doktryną i stworzyć jednolite społeczeństwo, w pełni podporządkowane ekspansjonistycznej polityce państwa”.

Z pewnością jest to zagadnienie, które warto zgłębiać pod kątem naukowym. Poświęcono mu trzy obszerne artykuły w najnowszym numerze „Wojny i Pamięci”. Renata Piasecka-Strzelec opisuje problematykę rozgłośni radiowych – wrogich i sojuszniczych wobec spraw polskich. Sebastian Piątkowski skupia się na obrazie Związku Sowieckiego w polskojęzycznej prasie Generalnego Gubernatorstwa. Z kolei Wojciech Grott analizuje publikacje z tzw. serii warszawskiej w kontekście kreowania narracji pseudohistorycznej.

W najnowszym numerze periodyku można również znaleźć cztery artykuły w dziale „Varia”. Dwa z nich odnoszą się do Westerplatte – pierwszy opisuje niemiecko-sowieckie walki w marcu i kwietniu 1945 r.; drugi porusza tematykę wyników badań archeologicznych przeprowadzonych na półwyspie w latach 2018–2019. Do współczesnych prac badawczych nawiązuje również tekst opisujący materialne ślady zbrodni w chojnickiej Dolinie Śmierci. Warto także zapoznać się z artykułem analizującym listy Adama Bunscha do żony, które zawierają refleksje nt. mobilizacji sierpniowej i kampanii polskiej 1939 r.

Całość numeru uzupełniają sprawozdanie z konferencji Losy nauczycieli polskich podczas II wojny światowej: ogląd historyczno-prawny i współczesne wyzwania pedagogiczne oraz omówienie książki pt. Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi.

„Wojna i Pamięć. Czasopismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, 2022, nr 4, ss. 216, ISSN: 2658–0446.