79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO | NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

WOJEWÓDZKIE UROCZYSTOŚCI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO I 79. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego i 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody otworzyli przemówieniami Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, Dyrektor Muzeum dr hab. Grzegorz Berendt oraz Naczelnik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Daniel Czerwiński podkreślając bohaterstwo w walce o wolną ojczyznę sprzed kilkudziesięciu lat.

 

Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczynając przemówienia powiedział:

Kiedy rozmawiamy z żyjącymi powstańcami warszawskimi, wszyscy mówią podobnie, że te wszystkie dni, zwłaszcza pierwsze to były dla nich dni szczęścia i radości. Po 5 latach poniżeń, męki i cierpienia na ulicach Warszawy wreszcie zobaczyli kawałek wolnej i niepodległej Polski, o którą chcieli walczyć. Gdyby nie Powstanie Warszawskie prawdopodobnie Armia Czerwona zatrzymała by się na Renie […], gdyby Polacy nie pokazali swojej determinacji, oporu i walki o niepodległość […] bylibyśmy wcieleni do Związku Sowieckiego wprost.

 

Anna Fotyga, poseł do Parlamentu Europejskiego, dodała:

Polacy są gotowi do ponoszenia każdej ceny, żeby Polska istniała. Przykład Powstańców Warszawskich jest niezwykle ważny dla każdego kolejnego pokolenia. Każdy kto chciałby podnieść na rękę na Polskę musi wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko w jej obronie.

 

Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, podkreślił:

Powstanie Warszawskie jest symbolem męstwa i niezłomniej walki o wolną Polskę.

 

dr hab. Grzegorz Berendt, Dyrektor MIIWŚ, przypomniał:

Dzisiaj oddajemy cześć tym, którzy poszli w bój. Bo opór to gotowość narażenia własnego życia. I te kilkadziesiąt żołnierzy powstańczej Warszawy i kilkaset tysięcy żołnierzy podziemia na terenie całego kraju, to Ci, którzy wypełnili swoją powinność. Tak, jak wypełniają swoją powinność stojący tutaj razem z Nami żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych. Gdy przychodzi potrzeba oni są między niebezpieczeństwem, a Nami. Tak jak Ci sprzed kilkudziesięciu lat. Pamiętamy o tamtych i szanujemy również tych, którzy w mundurach służą naszemu państwu i dzisiaj.

 

dr Daniel Czerwińsk, Naczelnik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, zakończył słowami:

To bardzo ważne aby uczcić pamięć tych, którzy stanęli do walki przeciw okupantowi. Cześć Bohaterom!

 

Symbolicznie oddając hołd ofiarom zgromadzeni goście, w tym parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, a tablicą upamiętniającą Jana Olszewskiego zlokalizowaną przed salą konferencyjną imienia Premiera na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
 
Wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz asysta Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
 
Organizatorem obchodów był Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Oddział IPN Gdańsk oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku