"Wejście w historię" - Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Zapraszamy 21 marca (czwartek) o godz. 10:00 do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -1) na kolejną odsłonę cyklu "Wejście w historię", podczas której zaprezentowany zostanie Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznany Michałowi Cegielskiemu za udzielenie schronienia siostrom Spektor.

Michał Cegielski, był rolnikiem mieszkającym w Żabokrzykach Małych na Wołyniu. Jego sąsiadami byli Spektorowie – dziesięcioosobowa rodzina żydowska. Zajmowali się oni gospodarstwem i prowadzili sklep. W 1942 r. siostry Eta, Clara, Libbe i Rose znalazły schronienie u Michała Cegielskiego, przebywając w ziemiance na terenie jego gospodarstwa. 1 stycznia 1943 r., po rewizji domu przeprowadzonej przez niemieckich policjantów, na teren gospodarstwa wtargnęli Ukraińcy z zamiarem rabunku i żądaniem wydania Żydówek. Michał Cegielski odmówił udzielenia tej informacji, za co został zamordowany na własnym podwórku.

W 2022 r. Michał Cegielski został uhonorowany medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Wśród ponad 28 000 osób, którym Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego, znajduje się 7 232 obywateli polskich (stan na 1 stycznia 2022 r.).

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.