V Konwent Morski

V Konwent Morski w Muzeum II Wojny Światowej

27 czerwca w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczystość  z okazji 5-lecia powołania Konwentu Morskiego.

Udział w niej wzięli przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, reprezentanci władz lokalnych z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, władze polskich uczelni oraz przedsiębiorstw branży morskiej.

Spotkanie poświęcone było omówieniu przyszłości floty polskiej Marynarki Wojennej, w tym zaawansowaniu budowy polskich promów oraz zabezpieczenia kadr dla polskiego przemysłu okrętowego. Tematy te były m.in. przedmiotem wygłoszonych referatów z cyklu Polak potrafi. Podczas Konwentu premier Mateusz Morawiecki podkreślił jak wielkie szanse wiążą się z morzem. Dodał także:

„Odmienialiśmy przez wszystkie przypadki korzyści dla gospodarki polskiej i korzyści finansowe, społeczne, kadrowe, ale nie tylko gospodarcze. Pięknie tutaj panowie admirałowie zaprezentowali także bezpieczeństwo Polski. To wszystko od czego zaczyna się rozwój kraju, zależy także od przemysłu okrętowego.”

W trakcie wydarzenia prezes Rady Ministrów wręczył także Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom szczególnie zasłużonym dla gospodarki morskiej.

Konwent Morski to organ doradczy Ministra Infrastruktury. Został on powołany w 2016 r. zarządzeniem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W skład Konwentu Morskiego wchodzą eksperci z branży morskiej, jego przewodniczącym jest kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki. Do zadań organu należy m.in. opiniowanie kluczowych kierunków działania ministerstwa w obszarze gospodarki morskiej, rekomendowanie inicjatyw i zgłaszanie projektów założeń i koncepcji rozwoju obszarów działania resortu w zakresie szeroko pojętej branży morskiej.