dr. Karol Nawrocki z Mukatajewym Danijarem - dyrektorem Państwowego Archiwum Republiki Kazachstanu w Ałmaty Na stole część z odtajnionych niedawno akt archiwalnych

Spotkanie w Państwowym Archiwum Republiki Kazachstanu

Podobnie, jak inne muzea, tak i nasze stara się docierać do nowych i nieznanych źródeł archiwalnych. Niezwykle owocne w tym zakresie okazało się spotkanie pracowników gdańskiego Muzeum z Mukatajewym Danijarem - dyrektorem Państwowego Archiwum Republiki Kazachstanu w Ałmaty.

Spotkanie miało miejsce w dniu 9 października br., a delegacji Muzeum przewodniczył Dyrektor dr Karol Nawrocki. Podczas wizyty w kazachstańskim archiwum delegowani zapoznali się wstępnie z niedawno odtajnionym dokumentami dotyczącymi m.in. historii Polaków w Kazachstanie, w tym związanymi z ich sowiecką deportacją do Kazachstanu w 1936 roku, z formowaniem się Armii gen. Władysława Andersa, jak i z powojenną repatriacją Polaków.

Przeprowadzone rozmowy pozwoliły na podjęcie wstępnych ustaleń w zakresie dalszej współpracy. Omówiono także projekt wydania wspólnej publikacji naukowej, jak i stażów naukowych.

Spotkanie w Państwowym Archiwum Republiki Kazachstanu było jednym z wielu z zaplanowanych podczas delegacji zagranicznej spotkań w archiwach i muzeach.