Muzeum II Wojny Światowej

Premiera monodramu poświęconego gen. Elżbiecie Zawackiej

14 maja 2011 r., o godz. 18.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu odbyła się premiera monodramu poświęconego gen. Elżbiecie Zawackiej zatytułowanego „ELIZABETH WATSON – CICHOCIEMNA”, nad którymMuzeum II Wojny Światowej objęło honorowy patronat.

W roli tytułowej wystąpiła toruńska aktorka Teresa Stępień-Nowicka. Monodram, napisany i wyreżyserowany przez Inkę Dowlasz, jest nawiązaniem do życiorysu gen. Elżbiety Zawackiej i jej słynnej misji przez okupowaną Europę do rządu w Londynie, kiedy posługiwała się właśnie pseudonimem Elizabeth Watson.

Sztuka została owacyjnie przyjęta przez widzów. Także gra aktorki spotkała się z entuzjastyczną oceną publiczności.

Więcej na temat niezwykłego życiorysu Elżbiety Zawackiej, legendy konspiracji i jedynej kobiety w gronie „Cichociemnych”, można przeczytać w artykule Hanny Maciejewskiej-Gracz i Tomasz Chincińskiego „Jej służba”, opublikowanym na łamach „Tygodnika Powszechnego” (23.03.2011,http://tygodnik.onet.pl/35,0,61109,1,artykul.html).