Muzeum II Wojny Światowej

Posiedzenie Kolegium Programowego Muzeum i wybór jego przewodniczącego

5 czerwca 2009 r. w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, powołanego przez Dyrektora Muzeum, złożonego z wybitnych historyków polskich i europejskich.

W spotkaniu wzięli udział: prof. Jerzy Borejsza, prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Andrzej Chwalba, prof. Norman Davies, prof. Israel Gutman, prof.Ulrich Herbert, prof. Jerzy Holzer, prof. Pavel Markovich Polian, prof.Krzysztof Pomian, prof. Henry Rousso, prof. Tomasz Szarota. W spotkaniu nie mogli wziąć udziału dwaj członkowie Kolegium: prof. Jurij Szapował i Władysław Bartoszewski.

Pierwsze obrady Kolegium prowadził prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Członkowie Kolegium dyskutowali nad koncepcją przyszłej ekspozycji stałej Muzeum. Ponadto zajęto się kwestiami organizacyjnymi związanymi z funkcjonowaniem Kolegium. Przyjęto, że Kolegium będzie pełniło rolę konsultacyjną i doradczą. Na posiedzeniu dokonano wyboru przewodniczącego Kolegium. Funkcję tę zgodził się pełnić przez najbliższe dwa lata prof. Norman Davies.