Kolejka chętynych to zwiedzania Muzeum podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Fot. Mikołaj Bujak

Ponad 2600 osób odwiedziło Muzeum w Europejską Noc Muzeów

Muzeum II Wojny Światowej podczas Europejskiej Nocy Muzeów, po raz pierwszy zorganizowanej w nowej siedzibie, odwiedziło łącznie ponad 2600 osób.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii fotografii. 

Wystawę główną obejrzało ok. 2050 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wycieczki trasą panoramiczną po budynku Muzeum, z których skorzystało 550 osób.

Zwiedzanie budynku obejmowało zwiedzanie wystawy archeologicznej „Była sobie Wiadrownia” oraz pomieszczeń znajdujących się w wieży – biblioteki z czytelnią,  sal edukacyjnych  oraz restauracji i kawiarni znajdujących się na najwyższych poziomach, skąd można było oglądać nocną panoramę Gdańska.

Na wystawie głównej odwiedzający mogli skorzystać z oprowadzania przez pracowników Muzeum specjalnie na tę okazję przygotowanymi ścieżkami tematycznymi – śladami bohaterów komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej - „Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna” oraz ścieżką opowiadającą o życiu codziennym  w czasie II wojny światowej.

 

Zwiedzający, którzy wybrali trasę nawiązującą do komiksów mogli zobaczyć sale wystawy głównej, gdzie znajdują się eksponaty związane z bohaterami komiksów i poznają historie Alka Dawidowskiego, związanego z podziemną działalnością Szarych Szeregów i małego sabotażu; Stefana Wąsowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej oraz Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, sanitariuszki Armii Krajowej, a po wojnie działaczki antykomunistycznego podziemia.

Rodziny z dziećmi mogły skorzystać z udziału w warsztatach na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie”. Najpierw uczestnicy zwiedzili zrekonstruowaną salę lekcyjną w polskiej szkole z lat 30-stych XX w., a następnie udali się do przestrzeni pokazującej rekonstrukcję warszawskiego mieszkania w trzech kolejnych stadiach wojny, gdzie zwiedzający poznali okupacyjne losy polskiej rodziny i zmieniające się warunki ich życia. Wspólnie również rozwiązywali zadania przygotowane na kartach pracy.

W sali kinowej zwiedzający mogli także zobaczyć filmy z kroniki budowy Muzeum oraz działań edukacyjnych.

Natomiast Oddział Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku przygotował atrakcje na półwysepie Westerplatte, gdzie zorganizował zwiedzanie budynku Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który na co dzień jest niedostępny. Na  zobaczenie tej atrakcji zdecydowało się ponad 600 osób.

Przy budynku elektrowni można było spotkać rekonstruktorów  Wojska Polskiego II RP (ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Marienburg), którzy prezentowali oryginalny sprzęt wojskowy i uzbrojenie z epoki. Dla dzieci atrakcją był udział w szkoleniu z zakresu obsługi stuletniej armaty polowej wz. 26 oraz armaty przeciwpancernej Bofors wz. 36 wyprodukowanej w 1939 r., dokładnie takich, jakie były wykorzystywane podczas obrony Westerplatte. Pamiątkowe dyplomy z ukończenia szkolenia otrzymało 100 osób.