Półmetek IX etapu prac archeologicznych na Westerplatte

Rozpoczęty w pierwszych dniach czerwca tego roku IX etap prac archeologicznych na Westerplatte, osiągnął właśnie półmetek. Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej odsłonili już fundamenty czterech magazynów amunicyjnych Wojskowej Składnicy Tranzytowej, wyznaczonych do badań w tym roku. Kontynuowane są poszukiwania szczątków poległego w czasie obrony we wrześniu 1939 roku legionisty Mieczysława Krzaka, a także prace prowadzone na obszarze przyszłego cmentarza, oraz w pobliżu elektrowni.

Spośród wielu ciekawych zabytków pozyskanych w trakcie tegorocznych badań, na szczególną uwagę zasługuje orzeł czapkowy odkryty kilka dni temu w rejonie dawnego kasyna podoficerskiego Składnicy. Jest on bowiem pierwszym orłem spośród prawie trzydziestu znalezionych do tej pory na Westerplatte, posiadającym umieszczony na tzw. tarczy amazonek numer jednostki. Omawiany egzemplarz to wykonany z mosiądzu orzeł czapkowy wz. 19, z wybitym numerem 63. Jest to oznaczenie 63. Pułku Piechoty z Torunia, wchodzącego w skład 4. Dywizji Piechoty. Żołnierze z tego pułku służyli na Westerplatte w latach 1926-1933. Należący do jednego z nich odkryty właśnie orzeł, jako zabytek wyjątkowy, z pewnością trafi na wystawę archeologiczną która będzie eksponowana w zaadaptowanym na ten cel budynku dawnej elektrowni WST.