Muzeum otrzymało lewar kolejowy w ramach prowadzonej zbiórki pamiątek „Przyjmiemy Twoją historię – Mosty Tczewskie”

Podczas prowadzonej w sierpniu 2023 r. na terenie Fabryki Sztuk w Tczewie zbiórki pamiątek „Przyjmiemy Twoją historię – Mosty Tczewskie”, otrzymaliśmy lewar kolejowy korbowy, wykonany z drewna i stali, niemieckiej konstrukcji.

Przedmiot był używany przez ojca darczyńcy, Karola Radziszewskiego, który brał udział w odbudowie mostów po wojnie. Karol Radziszewski – pochodził z Tczewa, we wrześniu 1939 r. walczył w ramach Armii „Pomorze”, został wzięty do niewoli pod Skierniewicami i osadzony w Stalagu XI A Altengrabow. Po wojnie wrócił do Tczewa.

Przedmiot zostanie poddany pracom konserwatorskim i będzie wykorzystywany w ramach działań wystawienniczych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.