Książka września – Rudolf Fryszowski, "Pejzaż wojennych wspomnień. Zapiski majora Wojska Polskiego z czasów niewoli 1939–1945"

Książka września – Rudolf Fryszowski, "Pejzaż wojennych wspomnień. Zapiski majora Wojska Polskiego z czasów niewoli 1939–1945"

Przedstawiamy kolejną książkę miesiąca – publikację pt. Pejzaż wojennych wspomnień. Zapiski majora Wojska Polskiego z czasów niewoli 1939–1945. Tylko do końca września będzie ona dostępna w promocyjnej cenie 29 złotych. Serdecznie zachęcamy do zakupu i lektury.

 

Pejzaż wojennych wspomnień to niezwykła książka. Powstała na podstawie szczęśliwie ocalałego notesu z odręcznymi zapiskami mjr. Rudolfa Fryszowskiego, sporządzonymi w niemieckiej niewoli, oraz maszynopisów, które stworzył w późniejszym czasie. W prezentowanej publikacji na szczególną uwagę zasługuje wątek przygotowań do obrony polskiego Wybrzeża, w których uczestniczył właśnie wspomniany oficer Wojska Polskiego. W publikacji można znaleźć również szczegółowe opisy walk o Kępę Oksywską, gdzie mjr Fryszowski był jednym z dowódców.

 

Ten specyficzny dokument XX w. pozwala spojrzeć na Polskę w przededniu niemieckiego ataku z września 1939 r. To jednak nie wszystko – ukazuje też niedolę polskich żołnierzy, którzy trafili do niemieckich oflagów. Wartościowym uzupełnieniem narracji są reprodukcje akwareli mjr. Fryszowskiego, które powstały w warunkach niewoli, a także archiwalne fotografie. Wiele cennych informacji zawarto również w biogramach polskich żołnierzy i oficerów, zamieszczonych przypisach do publikacji.

 

Uwagę odbiorców przykuwa nie tylko dramatyczna historia II wojny światowej, ale i sama osoba mjr. Fryszowskiego, o której niezbyt często się mówi. Tymczasem należał on do przedwojennej awangardy polskiej armii. Był erudytą, inżynierem, budowniczym systemu umocnień na Wybrzeżu i schronów w Gdyni. Był również zdolnym malarzem, który rozwinął swój talent za drutami oflagów. Powojenne losy majora są przykładem tego, jak niesprawiedliwie i krzywdząco tzw. władza ludowa z sowieckiego nadania traktowała polskich oficerów.

 

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego stacjonarnego punktu sprzedaży, który mieści się na poziomie –3 budynku muzeum.