Książka października – Aleksander Majewski, Dmitriy Panto, "Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941"

Książka października – Aleksander Majewski, Dmitriy Panto, "Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941"

W październiku zachęcamy do lektury naszej książki miesiąca – albumu Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941. Tylko do końca października publikacja będzie dostępna w promocyjnej cenie 49 złotych.

Lektura książki Burzyciele świata w natarciu pomaga uzmysłowić sobie, jakie były rzeczywiste zamierzenia Sowietów wobec społeczeństw, które zamierzali zdominować i zniewolić. Wartości dotąd uznawane za nienaruszalne i święte stały się dla sowieckich propagandzistów przedmiotem szyderstw i drwin. Taka dewaluacja przygotowywała grunt do brutalnych prześladowań i eksterminacji zarówno duchowieństwa, jak i wiernych różnych religii. Było to ogromne zagrożenie również dla Polaków w 1939 r. i później.

„Agresorzy przynieśli ze sobą sowiecki mir, starając się zastąpić nim to, co było bliskie dominującej większości mieszkańców polskich województw wschodnich. A wkrótce ten ateistyczny świat antywartości bolszewicy przenieśli także na tereny innych państw Europy Środkowo-Wschodniej”
– zaznacza w przedmowie do albumu dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Album zawiera dziesiątki niepublikowanych wcześniej plakatów, rycin, karykatur i grafik propagandowych, które dla Sowietów były bardzo ważnymi środkami masowego przekazu. Całość poprzedza wstęp naukowy, w którym przybliżono cele sowieckiej propagandy antyreligijnej i mechanizmy jej funkcjonowania. Materiały graficzne są opatrzone komentarzami merytorycznymi i biogramami. Warto również zwrócić uwagę na wierszowane utwory propagandowe, które przetłumaczono z języka rosyjskiego.

Publikacja jest dostępna w sklepie online MIIWŚ. Zachęcamy też do odwiedzenia naszego stacjonarnego punktu sprzedaży, który mieści się na poziomie –3 budynku muzeum.