Złożenie kwiatów pod pamiątkowym pomnikiem na Skwerze Żołnierzy Wyklętych

Konferencja naukowa „Żołnierze wyklęci w powiecie malborskim”.

1 marca 2013 r. z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Malborku odbyła się konferencja naukowa pt. „Żołnierze wyklęci w powiecie malborskim”. Współorganizatorem spotkania było Muzeum II Wojny Światowej. Podczas konferencji prelegenci poruszali tematy związane z podziemiem niepodległościowym w Polsce i jego strukturom. Część wystąpień poświęcono życiorysom i działalności żołnierzy takich jak Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Marian Babiński, Stanisław Ludwikowski czy Kazimierz Semka. Pracownik Muzeum II Wojny Światowej, Bartłomiej Garba, wygłosił referat pt. „Ludność rodzima na ziemi malborskiej 1945-1946”.

Po konferencji odbyła się uroczystość poprowadzona przez ks. ppłk Krzysztofa Pietrzniaka, kapelana malborskiego wojska. Pod pamiątkowym kamieniem na Skwerze im. Żołnierzy Wyklętych przedstawicie lokalnych władz, służb, instytucji i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie hymnu państwowego i minuta ciszy w hołdzie pomordowanym Żołnierzom Wyklętym.