fot. M2WŚ

Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Dla uczczenia setnej rocznicy wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 15 sierpnia 2020 r. odbył się koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przy akompaniamencie Zuzanny Lisieckiej-Madeji.

Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Podczas koncertu wykonano utwory bezsprzecznie kojarzące się z Polską i polskością. Na scenie wybrzmiały m.in. Bogurodzica, Śpiewka 1920, Rota oraz Wojenko, Wojenko, a także kompozycje Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo z wydarzenia, który prezentujemy poniżej.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty chóru były 21 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Polski Chór Kameralny jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

SOPRANY

Sebastian Mandziej
Janusz Sierla
Krzysztof Stachowski

Jan Łukaszewski, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, profesor sztuk muzycznych, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music czy Venice Baroque Orchestra. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Jest pomysłodawcą m.in. Międzynarodowych Sympozjów Muzyki Chóralnej i Dni Bachowskich oraz Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, organizowanego w Gdańsku od 2006 r. Od 1972 r. prowadzi także Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.