Koncert Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte 03/11

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wyjątkowy koncert „Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte”. Odbędzie się on 3 listopada o godz. 19.00 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

W ten wyjątkowy, artystyczny sposób zostaną upamiętnieni polscy żołnierze, który oddali swe życie podczas walk we wrześniu 1939 r.

Wystąpią:

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej

Soliści:

dr hab. Anna Fabrello – sopran

dr Piotr Lempa – bas

Dyrygent:

dr hab. Mariusz Mróz

Kompozytor:

Nikodem Kluczyński

Aby ta szczególna forma upamiętnienia mogła się ziścić, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało konkurs kompozytorski na utwór muzyczny dedykowany pamięci Obrońców Westerplatte. Przedmiotem konkursu było skomponowanie requiem na orkiestrę, chór i solistów.

Celem konkursu było wyłonienie wśród nadesłanych utworów, poświęconych bohaterskim Obrońcom Westerplatte, kompozycji odznaczających się wysokimi walorami artystycznymi. Istotne było także docenienie i wsparcie młodych twórców oraz promocja polskiej kultury w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych.

Decyzją komisji konkursowej nagrodę przyznano Nikodemowi Kluczyńskiemu, którego utwór na tle pozostałych kompozycji cechował się szczególnym profesjonalizmem i indywidualnym warsztatem kompozytorskim.

Wręczając nagrodę, przewodniczący komisji konkursowej, dr hab. Mariusz Mróz, powiedział:
Ekspresja utworu, wyrażane muzyką napięcia, przekaz pozawerbalny jest na najwyższym poziomie artystycznym. (…) Dzieło to świadczy o wybitnym talencie oraz wiedzy kompozytorskiej i umiejętnościach autora.

Nikodem Kluczyński to kompozytor i kontrabasista. Jest twórcą muzyki współczesnej, jazzowej i elektronicznej. Obecnie studiuje w klasie kontrabasu jazzowego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jego utwory zostały nagrodzone m.in.: na International St. Christopher Composers’ Competition na Litwie (2021); w konkursie kompozytorskim „15 kwartetów na 15-lecie NeoQuartet” (2021); na 7. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta (2021); w konkursie kompozytorskim „Młody generator” (2020); na VII międzynarodowym konkursie kompozytorskim na kompozycję jazzową (2020). Jest liderem nagradzanych projektów (wyróżnienie na VII Blue Note Poznań Competition w 2019 r. dla zespołu Nikodem Kluczyński Mysterious Group) i członkiem wielu zespołów, takich jak Filip Chojnacki Trio czy Big Band Piotra Scholza. Został nagrodzony na XIII międzynarodowym konkursie „Nowa nadzieja jazzu” (2020). W 2021 r. miał miejsce jego debiut płytowy – „Black Angel”.

Nikodem Kluczyński – kompozytor, kontrabasista. Foto: Andrzej Szwabe.

KIEDY: 03/11/2022
GDZIE: BAZYLIKA ŚW. BRYGIDY W GDAŃSKU