Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - przedwojenny szyld reklamowy

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy przedwojenny dwustronny szyld reklamowy w postaci pary metalowych okularów. Tego rodzaju szyldy, z drobnymi modyfikacjami kształtu, można było zobaczyć w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od XIX w. W pierwszej połowie XX w. pojawiały się również na ulicach polskich miast.

Na banerze zachowały się dwa metalowe otwory do zawieszania, stanowiące integralną część ramy, co sugeruje, że szyld był zawieszany prostopadle do sklepu optycznego – prawdopodobnie nad chodnikiem w zasięgu wzroku potencjalnych klientów. Zarówno oprawki, jak i mostek okularów są pokryte farbą w kolorze żółtym. Za eliptycznymi tarczami znajduje się para oczu o niebieskich tęczówkach. Strużka światła umieszczona na źrenicach miała dodawać malunkowi realizmu, pozwalając przechodniom odnieść wrażenie utrzymywania kontaktu wzrokowego i zachęcać do nabycia nowych oprawek.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.