Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - patent potwierdzający nadanie odznaki pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich dla kpt. Maksymiliana Bosiackiego, ofiary zbrodni pomorskiej.

W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy patent potwierdzający nadanie odznaki pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich dla kpt. Maksymiliana Bosiackiego, ofiary zbrodni pomorskiej. Dokument opatrzony datą 15 kwietnia 1927 r.

Kpt. Maksymilian Bosiacki był powstańcem wielkopolskim i oficerem rezerwy Wojska Polskiego, działaczem społecznym i sportowym, a także członkiem pomorskiej organizacji dzielnicowej Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”. We wrześniu 1939 r. został aresztowany przez Niemców i uwięziony w obozie przejściowym zorganizowanym w budynkach byłych koszar 2. Batalionu Strzelców Wojska Polskiego w Tczewie. Podobnie jak pozostali więźniowie, był bity i przymuszany do ciężkich prac. Został zamordowany przez Niemców 27 października 1939 r. Wśród rozstrzelanych tego dnia znaleźli się m.in. przedsiębiorca Maksymilian Kuffel, policjant Stanisław Fijałkowski i fryzjer Bronisław Wróblewski. Łącznie na terenie tczewskich koszar jesienią 1939 r. zamordowano co najmniej 79 osób.

Kpt. Maksymilian Bosiacki był jedną spośród tysięcy polskich ofiar niemieckiego terroru brutalnie eksterminowanych na terenach Rzeczpospolitej Polskiej, które zajęła przez III Rzesza.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.