CYKL #POZNAJZBIORYM2WŚ - Legitymacja z Prywatnej Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej Rodziny Wojskowej w Warszawie na rok szkolny 1938/39

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy legitymację z Prywatnej Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej Rodziny Wojskowej w Warszawie na rok szkolny 1938/39, należąca do Ryszarda Ogórkiewicza, oraz wykonane przez niego w 1941 r. rysunki przedstawiające mundurki uczniów polskich gimnazjów.

Ryszard Ogórkiewicz (ur. w 1926 r.) był synem oficera zawodowego Wojska Polskiego – płk. dypl. Mariana Ogórkiewicza, który od maja 1939 r. służył w Sztabie Głównym WP. We wrześniu 1939 r. rodzina ewakuowała się do Rumunii, po czym przez Francję trafili do Szkocji, gdzie Ryszard kontynuował naukę. Po wojnie został inżynierem mechanikiem, który specjalizował się w pojazdach opancerzonych – przede wszystkim w budowie czołgów. Był również wykładowcą brytyjskich uczelni wojskowych.

Prywatna Koedukacyjna Szkoła Powszechna Rodziny Wojskowej przy ul. Czarnieckiego w Warszawie decyzją niemieckich władz okupacyjnych została zamknięta w październiku 1939 r. Następnie została przemianowana na Internat Rodziny Wojskowej im. Stefana Czarnieckiego dla sierot i półsierot. W placówce prowadzono nauczanie w tajnych kompletach. W czasie Powstania Warszawskiego budynek szkoły służył jako stołówka i magazyn żywności dla powstańców, a także szpital polowy nr 104.

Zbiory MIIWŚ / dar Richarda Ogórkiewicza

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.