BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW

10 września 2023 r., o godz. 10.00, w Markowej odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antoniną, Marią oraz nienarodzonym potomkiem. To pierwszy akt beatyfikacji, który dotyczy całej rodziny.

Niedzielnej uroczystości przewodniczył wysłannik papieża Franciszka, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W liturgii brali udział członkowie Konferencji Episkopatu Polski, a wśród koncelebrujących znalazło się blisko 1000 duchownych z Polski i zagranicy.

Podczas nabożeństwa został odczytany list apostolski, w którym papież Franciszek napisał:

„Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulmowie – małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy samarytanie bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu cierpiących prześladowanie – obdarzeni byli tytułem błogosławionych”.

W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych, w tym: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, a także m.in. przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: mjr w st. spocz. Waldemar Kowalski – kierownik Działu Dokumentacji Filmowej, oraz Bogumiła Brant – koordynator działającej przy MIIWŚ Młodzieżowej Rady Muzeum, wraz z dwójką jej członków – Pawłem Raro i Joanną Raro.

Po mszy do zebranych zwrócił się prezydent RP Andrzej Duda. Wyraził wdzięczność papieżowi za włączenie Ulmów w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego:

„Chcę podziękować w imieniu państwa, bo ta dzisiejsza uroczystość ma nie tylko głęboki wymiar duchowy związany z naszymi przekonaniami religijnymi, naszą wiarą i zobowiązaniami z tej wiary wynikającymi. Ma także ogromnie ważny wymiar państwowy za względu na podkreślenie w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, o ówczesnym zbrodniczym niemieckim prawodawstwie na tej ziemi, które było podstawową przyczyną tej tragedii i tej straszliwej zbrodni popełnionej na polskiej rodzinie”.

W południe nastąpiło połączenie z Watykanem, podczas którego wszyscy obecni mogli zmówić modlitwę „Anioł Pański” wspólnie z papieżem Franciszkiem.

W uroczystościach beatyfikacyjnych wzięło udział ponad 35 tys. pielgrzymów z całego świata.

Dzień wcześniej, 9 września, delegacja MIIWŚ, uczestniczyła w misterium „Przerwane dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Było to niezwykłe widowisko multimedialne, które zostało przygotowane specjalnie z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej. Przedstawienie skupiało się na perspektywie dzieci Wiktorii i Józefa. Na ten wieczór scena Filharmonii Podkarpackiej przemieniła się w symboliczne podwórze Ulmów, gdzie bawiły się dzieci Józefa i Wiktorii, a nocą pojawiały się na nim rodziny żydowskie z potomstwem.