Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach

#ZajrzyjDoNaszejKsiążki "Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach" | #M2WSwirtualnie

W 2019 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało album Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach. Jego autorzy Tomasz Gliniecki i Dimitrij Panto zaprezentowali dziesiątki zdjęć autorstwa Arkadija Szajcheta, sowieckiego fotografa uwieczniającego z aparatem fotograficznym w ręku propagandową wizję siły Armii Czerwonej tryumfującej w walkach z Niemcami na tytułowym obszarze. 


W ramach naszego cyklu #M2WSWIRTUALNIE #ZajrzyjDoNaszejKsiążki zapraszamy do zapoznania się z fragmentem tej publikacji, traktującym o zajęciu Gdańska przez armię sowiecką oraz opanowaniu przez nią wybrzeża Zatoki Gdańskiej i Kępy Oksywskiej.
Wybór tej części książki nie jest przypadkowy. Obecnie mija 75. lat od chwili, gdy z końcem marca 1945 r. armia sowiecka zbliżała się do finału walk o Gdańsk oznaczających ruinę miasta i cierpienie tysięcy tutejszych mieszkańców potraktowanych jak ludność podbita. #zostańwdomu i #ZajrzyjDoNaszejKsiążki i zobacz unikatowe zdjęcia rujnowanego miasta oraz aranżowane fotografie wojennego tryumfu Sowietów nad Bałtykiem.
 

#ZajrzyjDoNaszejKsiążki
W ramach cyklu udostępniamy wybrane fragmenty publikacji wydanych nakładem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.