Wystawa plenerowa przed MIIWŚ: "Kijów 2022. Raport z jednego dnia"

Na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 17 września 2022 roku odbył się wernisaż wystawy plenerowej "Kijów 2022. Raport z jednego dnia". Gospodarzem wydarzenia był zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak, któremu towarzyszyli konsul Ukrainy w Gdańsku – Ołeksandr Płodysty i konsul generalny Węgier w Gdańsku – dr Ottó Sipos.

Na przestrzeni dziejów region Europy Środkowo Wschodniej był areną częstych zmagań militarnych. Wojska różnych państw próbowały podbić i podporządkować sobie tę przestrzeń, przetaczając się raz ze wschodu na zachód, innym razem w przeciwnym kierunku. Dzień 17 września to dla Polaków czas, w którym wspominają agresję, która płynęła właśnie ze wschodu. W 1939 roku nasza ojczyzna została zaatakowana przez Związek Sowiecki.

Wiele lat później, spadkobierca tego państwa zaatakował naszego sąsiada – Ukrainę. Pomimo wielu różnic pomiędzy wspomnianymi atakami, postanowiliśmy właśnie dzisiaj, 17 września, opowiedzieć naszym gościom, o tym jaki charakter ma współczesna agresja ze wschodu. W jaki sposób tego dokonaliśmy? Przez ukazanie jednego dnia z życia mieszkańców Kijowa, przygotowujących się do oblężenia miasta przez wojska rosyjskie.