Wystawa czasowa „Wartownia nr 5 na Westerplatte”

1 września 2023 r. o godz. 11:00 zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na wernisaż wystawy czasowej „Wartownia nr 5 na Westerplatte”. Ekspozycja prezentuje historię wartowni nr 5, będącej elementem systemu obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Przez pryzmat dziejów budynku pragniemy ukazać losy żołnierzy pełniących służbę wartowniczą na Westerplatte przed wybuchem II wojny światowej i prowadzących bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. Opowiadamy również o dramatycznym losie polskich jeńców cywilnych porządkujących pod niemieckim nadzorem teren Składnicy po zakończeniu walk oraz o powojennym upamiętnieniu poległych na Westerplatte żołnierzy.

Na wystawie prezentowane są wybrane przedmioty, pozyskane w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Westerplatte przez Dział Archeologiczny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Artefakty te współtworzą narrację wystawy, dając jednocześnie możliwość obcowania z autentycznymi przedmiotami odnalezionymi na terenie pola bitwy.

Wernisaż wystawy:
1 września 2023 r., godzina 11:00