WYSTAWA „THE AIRMAN” W DĘBLINIE

WYSTAWA „THE AIRMAN” W DĘBLINIE

Przypominamy, że w dniach: 26 sierpnia 2021 r. - 30 kwietnia 2022 r. goście Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie mogą zapoznać się z nową wystawę czasową pt. „The Airmen”. Ekspozycja w sposób nowatorski i artystyczny ukazuje projekt fotograficzny Michała Solarskiego. Wystawa przygotowana została przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a premierę miała w grudniu 2020 roku.

 

Ekspozycja prezentuje unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz  teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.

 

Autorzy „The Airmen”  pragnęli oddać hołd bohaterom tamtych dni, ryzykującym swoim życiem w obronie wolności, pozostając przy tym wiernymi swoim ideałom do końca życia.

 

Portrety prezentowane na ekspozycji wykonał Michał Solarski w ramach autorskiego projektu „The Airmen”. Zamierzeniem twórcy było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy służących w czasie wojny, w Polskich Siłach Powietrznych, w Wielkiej Brytanii. Owocem działań są prace fotograficzne dokumentujące spotkania z bohaterami w jesieni ich życia. Przedstawiane portrety ukazują ludzi, w których ciągle żywa jest pamięć o dniach, kiedy walczyli o wolność dla siebie, swoich bliskich i przyszłych pokoleń. Wystawa „The Airmen” jest pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach oraz ich bohaterskich czynach.

 

Michal Stolarski jest fotografem dokumentalistą, na co dzień pracuje w Londynie, gdzie studiował fotografię dokumentalną. Autorskie cykle realizuje głównie w Europie i w krajach byłych republik sowieckich. Od wielu lat zajmuje się pracą nad cyklami fotograficznymi o polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii. Jego zdjęcia były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych a także w galeriach oraz muzeach w wielu miejscach na świecie. Artysta został wyróżniony międzynarodowymi nagrodami oraz publikował m.in. na łamach „National Geographic”, „The Guardian” oraz „Time”.

 

Patronat nad wystawą objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Związek Polskich Artystów Fotografów.

 

Wystawa prezentowana jest w językach polskim i angielskim.

 

Ekspozycja ma formę plenerową. Prezentowana jest przy wejściu głównym do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przy ul. Lotników Polskich 1. Prace można oglądać od poniedziałku do niedzieli.