Wydawnictwo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – zawsze na czasie!

Poznaj nasze nowości książkowe.

The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics, red. Natalia Gawryluk, Karol Szejko

Książka, jakiej jeszcze nie było, i obok której nie można przejść obojętnie! Uwagę przykuwają nowatorskie rozwiązania edytorskie, które łączą setki zaskakujących danych statystycznych ze staranie dopracowanymi infografikami. Dzięki temu zgłębianie wiedzy historycznej staje się czytelniczą przygodą.

„Wojna i Pamięć” 2021, nr 3

Trzeci numer rocznika wydawanego przez MIIWŚ tworzą ważne i rzetelne artykuły eksperckie. Tematem przewodnim periodyku jest tym razem okupacja na wschodzie Europy i jej konsekwencje. Dwa obszerne teksty poświęcono również historii obrony mostów tczewskich oraz Notesowi Olgierda Christy.

Ocalić to, co najdroższe. Wokół współczesnej problematyki niszczenia i ratowania dziedzictwa kulturowego, red. Izabela Boguszewska, Monika Gomółka

Wojna to nie tylko tragedia milionów ludzi. To również zagrożenie bezpowrotnego zniszczenia dziedzictwa kulturowego, o którym muszą pamiętać współcześni muzealnicy. W książce zebrano informacje odnoszące się do różnorodnych zagadnień ochrony dóbr kultury, uwzględniając również agresję Rosji na Ukrainę.

Podwójnie deportowani… Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim w latach 1945–1951 – dokumenty i materiały, oprac. Dmitriy Panto

Jak to możliwe, że polscy żołnierze po zakończeniu II wojny światowej ponownie trafili do sowieckiej niewoli? Jakie były ich dalsze losy? Odpowiedzi m.in. na te pytania można znaleźć w ponad 60 starannie opracowanych dokumentach źródłowych. Z pewnością jest to cenna pomoc dla każdego historyka zajmującego się danym zagadnieniem.

Michał Mikołajczak, Na froncie dyplomacji. Znaczenie konferencji sojuszniczych w latach 1943–1947

Napisana przystępnym językiem książka udowadnia, że historia II wojny światowej nie zakończyła się w 1945 r. W siedmiu ilustrowanych rozdziałach opisano konferencje pokojowe aliantów, których skutki są odczuwane również dzisiaj. Całość uzupełniają infografiki, materiały zdjęciowe i słowniczek ważniejszych pojęć.