#WojennyDzień - Japończycy zdobywają Hongkong

25 grudnia 1941 r. zakończyła się japońsko-brytyjska bitwa o Hongkong. Tego dnia gubernator Mark Young zgodził się na kapitulację, kończąc tym samym trwające od 8 grudnia starcia. Z uwagi na święto Bożego Narodzenia dzień ten nazywany jest w Hongkongu „Black Christmas”.

Japońskie natarcie na Hongkong rozpoczęto 8 grudnia 1941 r., na samym początku walk Cesarstwa z aliantami. W celu zdobycia miasta wystawiono jedną dywizję. Sądzono, że wystarczy ona do opanowania brytyjskiej kolonii, obrońcy byli bowiem w stanie wystawić jedynie niewielkie siły trzech batalionów. Mimo to główna linia obrony została utrzymana przez dwa dni. Z czasem jednak natarcie okazało się zbyt silne. Japończycy opanowali port oraz półwysep Koulun. Od 13 grudnia prowadzono walki o wyspę Hongkong. Najeźdźcy parokrotnie proponowali obrońcom kapitulację. Dopiero 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, gubernator Mark Young zgodził się zaprzestać dalszej walki. W wyniku starć zginęło ponad 4 tys. brytyjskich żołnierzy, a ponad 7 tys. dostało się do japońskiej niewoli.

Fot. Japońska artyleria ostrzeliwuje brytyjskie pozycje w Hongkongu (domena publiczna)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.