Wernisaż wystawy czasowej „Operacja «Diadem»”

Wernisaż wystawy czasowej „Operacja «Diadem»”

Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy czasowej „Operacja «Diadem»” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który odbędzie się 17 maja 2024 r. o godz. 17:00 w sali wystaw czasowych na poziomie -3. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do połowy sierpnia 2024 r. Autorski projekt został przygotowany w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino.

 

Udział Polaków w bitwie o Monte Cassino w 1944 roku był jednym z najważniejszych i najbardziej heroicznych epizodów w historii Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Sama bitwa była wyjątkowo wyczerpująca i krwawa. Polacy, którzy walczyli z ogromnym bohaterstwem i determinacją, ponieśli ciężkie straty. 


Warto podkreślić, że ich udział nie ograniczał się wyłącznie do działań bojowych. Był także ważnym czynnikiem budującym ducha i tożsamość polskich sił zbrojnych na obczyźnie, a zwycięstwo pod Monte Cassino stało się symbolem polskiego wkładu w walkę o wolność Europy.

 

Celem wystawy jest prezentacja polskiego doświadczenia podczas omawianej bitwy. Sam tytuł nawiązuje do historycznego kryptonimu, który nadano IV fazie walk o wzgórze. Ekspozycja opowiada o drodze Polaków pod Monte Cassino, ich odwadze, trudach walki, cierpieniu oraz najwyższym poświęceniu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy gotowi byli oddać swe życie w walce o wolność.

 

Intencje Autorów stanowi przedstawienie historii człowieka - żołnierza oraz realiów walki pełnej grozy i okrucieństwa. Walki będącej zarówno osobistą jak i zbiorową tragedią, którą niesie za sobą każda, nawet zwycięska, bitwa.

 

Główną oś wystawy stanowią prace Zygmunta Turkiewicza, artysty należącego do Armii Andersa. Szkice oraz akwarele powstałe na polu walki przedstawiają polskich żołnierzy oraz krajobrazy w trakcie przygotowań, podczas samej bitwy, a także już po zdobyciu Monte Cassino. Obrazy uzupełnione zostały relacjami oraz wspomnieniami uczestników wydarzeń oraz krótkim komentarzem historycznym.  

 

Całość zwieńczona została animacją stworzoną na podstawie archiwalnych fotografii z motywem dźwiękowym hejnału mariackiego, który został odegrany przez Polaków po zajęciu opactwa.

 

Na wystawie nie zabraknie również wybranych eksponatów nawiązujących do prezentowanych treści graficznych oraz narracyjnych pochodzących ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu.