Wełniana chusta wykonana ręcznie przez deportowaną do Kazachstanu Lidię Gogolińską/Zbiory M2WS

„Wejście w historię"

Dziś rozpoczynamy akcję „Wejście w historię”, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane będą eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami. W miejscu prowadzenia akcji „Wejście w historię” zwiedzający po raz pierwszy zetkną się z opowieściami oraz eksponatami, które mamy w naszej kolekcji i przedstawiamy na wystawach.

Jako pierwszą prezentujemy wełnianą chustę wykonaną ręcznie przez deportowaną do Kazachstanu Lidię Gogolińską (ZSRS 1940-1946, dar Marii Kobylańskiej, zbiory MIIWS).

Między lutym 1940 r. a czerwcem 1941 r. władze sowieckie przeprowadziły cztery masowe deportacje kilkuset tysięcy polskich obywateli w głąb ZSRS. Wśród przedmiotów pospiesznie pakowanych przed daleką podróżą w nieznane, często brakowało najpotrzebniejszych rzeczy, w tym ciepłej odzieży, zapewniającej skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Lidię Gogolińską wraz z trzema córkami - Danutą, Haliną i Marią deportowano 10 kwietnia 1940 r. do Kazachstanu z Pożeniek w województwie wileńskim. Na zesłaniu, we wsi Mała Władimirowka, pozostały do maja 1946 r.

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.