„Wejście w historię” - prezentacja eksponatów związanych z wojskową i sportową działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego

14 maja w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano eksponaty związane z wojskową i sportową działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego, dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu.

Wśród zabytków, które można oglądać w siedzibie muzeum znalazły się:

- Proporzec dowódcy Pułku Ułanów Karpackich należący do Władysława Bobińskiego, używany jako znak rozpoznawczy i umieszczany na pojeździe. Proporzec, barwy i ich układ wzorowany był na proporcach kawaleryjskich używanych przez WP w okresie międzywojennym. Egipt, 1941 r;

- Srebrne trofeum Władysława Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez brytyjskich oficerów 25 stycznia 1941 r. w Sidi Bishr k. Aleksandrii. Bobiński został zwycięzcą dwóch z czterech gonitw: w kategorii dla oficerów Dywizjonu Ułanów Karpackich oraz wyścigu otwartego dla polskich i brytyjskich oficerów. Wielka Brytania, 1937-1941 r;

- Medal z 1 Międzynarodowych Konkursów Hippicznych w Warszawie. Na odwrocie grawer: por. W. Bobiński, 27 V- 7 VI 1927 r. Polska, 1927 r.

Wydarzenie otworzył dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który w swojej wypowiedzi nawiązał do poprzedniej odsłony „Wejścia w historię" i prezentowanych zabytków:

Dzisiaj ponownie pokazujemy eksponaty, które dotyczą oficera Wojska Polskiego. Tym razem nieco inaczej niż poprzednio, kiedy prezentowaliśmy eksponaty poświęcone generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”.

Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przybliżył także zgromadzonym losy bohatera dzisiejszego „Wejścia w historię” – Władysława Bobińskiego:

Władysław Bobiński – rocznik 1901 – ten sam rocznik w którym urodził się Witold Pilecki. To osoba która miała ogromne zasługi w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Był osobą która specjalizowała się w jeździectwie. Część tych zabytków,  które prezentujemy dotyczy właśnie tej aktywności Władysława Bobińskiego. […] Władysław Bobiński podzielił losy tysięcy polskich oficerów, którym nie dane było powrócić po wojnie do Polski. Która w roku 1945 zniewolona została przez komunistów aż do śmierci Bobińskiego w 1975 roku. Tym większy szacunek należy się Władysławowi Bobińskiemu.

Następnie o prezentowanych dzisiaj zabytkach opowiedziała więcej zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz, podkreślając przy tym w sposób szczególny zamiłowanie Oficera Wojska Polskiego do sportów jeździeckich:

Władysław Bobiński, jako wytrawny jeździec w okresie przedwojennym, przez wiele lat z sukcesem brał udział w wyścigach i zwodach hippicznych. Na swoim koncie odnotował co najmniej 108 zwycięskich gonitw za co związek jeździecki przyznał mu Wielką Złotą Odznakę Jeździecką. W jednej z dwóch gablot prezentujemy m.in. medal ówczesnego porucznika Władysława Bobińskiego z  Międzynarodowych Konkurów Hippicznych zorganizowanych w Warszawie w 1927 r. Kolejnym unikalnym eksponatem jest srebrne trofeum w formie pucharu majora Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez pułk piechoty Welch Regiment dnia 25 stycznia 1941 r. w Aleksandrii.

W prezentacji zabytków, której towarzyszył briefing prasowy udział wzięli: zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz.

„Wejście w Historię” - Prezentacja eksponatów związanych z wojskową i sportową działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego. Na zdjęciu dr Marek Szymaniak - Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
„Wejście w Historię” - Prezentacja eksponatów związanych z wojskową i sportową działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego. Na zdjęciu od lewej: zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz, dr Marek Szymaniak - Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.