Urodziny Witolda Pileckiego

13 maja obchodzimy 121. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który zorganizował tam ruchu oporu.

Urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu (teren dzisiejszej Rosji), gdzie jego ojciec pełnił funkcję leśnika. Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Leliwa. Jego patriotyczna postawa i umiłowanie ojczyzny były wyraźne od najmłodszych lat. Jeszcze przed I wojną światową zaangażował się w ruch harcerski i niepodległościowy – tam uczył się pierwszych zasad konspiracji.

Pilecki to bohater okresu II wojny światowej. Dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki przeprowadzanej przez Niemców na ulicach Warszawy. W ten sposób znalazł się w KL Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu. Był autorem licznych raportów informujących o skali niemieckich zbrodni i okrucieństwa w ośrodku zagłady. Po wojnie jego patriotyczna i niezłomna postawa nie podobała się polskim komunistom, którzy zostali osadzeni u sterów krajowej władzy przez swych moskiewskich popleczników. Pilecki został poddany brutalnemu śledztwu, a następnie zamordowany. Jego szczątki złożono w nieznanym miejscu.

Z okazji 121. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku złożyliśmy kwiaty przed naszym pomnikiem Rotmistrza.

W uroczystości udział wzięli:

dr Marek Szymaniak – Zastępca Dyrektora MIIWŚ ds. Naukowych

dr hab. Karol Polejowski - Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

dr Paweł Warot – Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku

Tomasz Gieszcz – Dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego

Towarzyszył im także Przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum Mikołaj Sobański-Jóźwiak