UMOWA O WSPÓŁPRACY MIĘDZY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU A GDAŃSKIM KLUBEM SPORTOWYM GEDANIA 1922

UMOWA O WSPÓŁPRACY MIĘDZY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU A GDAŃSKIM KLUBEM SPORTOWYM GEDANIA 1922

15 stycznia 2021 r. podpisana została umowa o współpracy między Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922. W trakcie wydarzenia przedstawiono założenia partnerstwa, a także zaprezentowano plany związane z obchodami 100. rocznicy powstania Gedanii, której GKS Gedania 1922  jest kontynuatorem.


ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI Z PODPISANIA UMOWY O WSPÓŁPRACY

Na mocy podpisanej umowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. O tym, dlaczego zdecydowano się na taki krok, mówił dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki:

– Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922. (…) Jak napisał prof. Janusz Trupinda ponad 100 zawodników Gedanii straciło życie w czasie II wojny światowej. Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. (…) Z tych wszystkich przyczyn, z naszej misji, z inkluzywności naszej instytucji, z faktu, że „Gedania” przed wojną znaczyła tyle, co „Polska” – ten klub i przynależność do niego była rodzajem nie tylko deklaracji sportowej, ale też deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku – postanowiliśmy, aby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się oficjalnym partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

GKS Gedania 1922 powstał w 2006 roku, jest kontynuatorem Gedanii Gdańsk, przypominając i pielęgnując historię klubu, którego 100. rocznica powstania przypadnie w przyszłym roku:

– Organizując klub w 2006 roku, przyjęliśmy nazwę Gedania 1922, żeby szczególnie uwzględnić historię najstarszego polskiego klubu piłki nożnej w Gdańsku. Wybraliśmy również motto „Historia zobowiązuje”. To motto dzisiaj się niemal w stu procentach dopełniło. To jest dla Gedanii element stałości i trwałości, na którym budowaliśmy rozwój edukacyjny, sportowy i szkoleniowy naszej młodzieży  i im mówimy, czym była Gedania i kim byli gedaniści, jakie jest znaczenie tego klubu w Gdańsku, jakie znaczenie miał ten klub w okresie, kiedy było Wolne Miasto Gdańsk. Gedaniści czuli się mocno związani z polskością i byli jej nośnikiem w Wolnym Mieście Gdańsku. Element historyczny jest bardzo ważny równolegle z elementem szkolenia dzieci i młodzieży – podkreślał Władysław Barwiński, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.

O założeniach partnerstwa między naszą instytucją a klubem opowiedział Mateusz Kotecki, koordynator współpracy międzyinstytucjonalnej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na stronach Gedanii 1922 znajdzie się logotyp Muzeum, ale nie tylko:

– Na koszulkach, w których występować będzie pierwszy zespół Gedanii, pojawi się wizerunek jednego z bohaterów, gedanisty, który oddał życie za Polskę. Następną kwestią jest dotarcie do kolejnych pokoleń gdańszczan, młodych gedanistów. Dlatego, gdy tylko sytuacja na to pozwoli, młodzi sportowcy odwiedzą Muzeum, by poznać historię Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, sytuację, kiedy klub powstawał blisko 100 lat temu, z jakimi problemami tutaj się borykano. Zgodnie z mottem klubu „Historia zobowiązuje”, aby ci młodzi sportowcy mieli świadomość, że reprezentują barwy klubu, który niesie uniwersalne i ponadczasowe wartości.

Ponadto umowa zakłada współpracę Muzeum i klubu przy przygotowaniach do obchodów 100. rocznicy powstania Gedanii, które przypadną w 2022 roku. Jak zaznaczył Mateusz Kotecki, obie strony chcą, aby te wydarzenia miały charakter godny i adekwatny do rangi klubu. Wstępny plan obchodów przedstawił Bartosz Dolański, dyrektor sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922:

– To między innymi mecz towarzyski pierwszego zespołu Gedanii z klubem z Ekstraklasy. Mam nadzieję,  że na 100-lecie awansujemy do III ligi, bardzo na to liczę. Jeżeli chodzi o mecz, to rozmawiamy w tej sprawie z wieloma klubami. Na pewno będzie turniej międzynarodowy dla dzieci, a także odsłonięcie historycznej alejki z eksponatami dotyczącymi gedanistów – bohaterów II wojny światowej. Do tego dojdzie bal charytatywny, podczas którego zostaną docenione osoby zasłużone dla Gedanii.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku również będzie mówić o 100-leciu klubu. Jak poinformował dr Karol Nawrocki, prof. Janusz Trupinda wraz z częścią zespołu Muzeum przygotowuje wystawą czasową o Gedanii i jej historii. Władysław Barwiński przekazał z kolei, że planowane jest wydanie książki na 100-lecie Gedanii.