Promocja książki „W Gdańsku służyli Polsce. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”

22 sierpnia 2023 roku w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się kolejna odsłona cyklicznego wydarzenia pt. „Spotkania z historią”. Tym razem było ono poświęcone promocji polsko-angielskiego albumu Wojciecha Grotta i Wojciecha Samóla pt. „W Gdańsku służyli Polsce. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”.

Słowo wstępne wygłosił dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rozmowę z autorami poprowadził dr hab. Janusz Trupinda – dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Autorzy publikacji podczas spotkania podkreślili, że wielu miłośników historii XX w. na całym świecie w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że przedwojenny Gdańsk zamieszkiwała znacząca mniejszość polska. I to właśnie ona – jako jedna z pierwszych – doznała ogromnych cierpień ze strony niemieckich agresorów. W latach poprzedzających wybuch II wojny światowej Polacy, którzy mieszkali w Wolnym Mieście Gdańsku, byli aktywni praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Jednocześnie walczyli o swoją godność i tożsamość narodową, nie bacząc na prześladowania.

Trudna historię XX w., która w Gdańsku miała szczególnie dramatyczny wymiar wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zebranych. Świadczy to o nieustającej potrzebie prezentowania świadectw i świadków historii II wojny światowej. Wydarzenie zakończyło się licznymi pytaniami oraz dyskusją. Dziękujemy wszystkim za udział.