Promocja książki „Deportacje Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu w latach 1936–1941”

12 lutego br. zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, tym razem poświęcone promocji książki Deportacje Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu w latach 1936–1941.  Dokumenty ze zbiorów Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu. Publikację opracował i opatrzył wstępem dr Dmitriy Panto.

O książce rozmawiać będą dr Dmitriy Panto oraz kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak.

W publikacji zostały zaprezentowane w większości nieznane dotąd dokumenty dotyczące sowieckich deportacji Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu. Przetłumaczone  na język polski dokumenty poprzedza opracowanie historyczne, w którym Autor przybliża czytelnikowi najważniejsze okoliczności wiążące się z represyjnym charakterem fal deportacyjnych oraz opisuje dramatyczne warunki, w jakich przebiegały. Książka zawiera także materiał ilustracyjny: mapy, rysunki i zdjęcia. Jej treść wzbogacono o relacje świadków, zebrane w ostatnich latach przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

dr Dmitriy Panto – pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą historia Kościoła Katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRS, stalinowski terror oraz deportacje narodów do ZSRS.

12 lutego 2020 r. (środa)
godz.: 17.30
Muzeum II Wojny Światowej