Promocja drugiego wydania komiksu „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”

Spotkanie promujące drugie wydanie komiksu Jacka Przybylskiego i Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” zostało zorganizowane 1 września w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zachęcamy do obejrzenia transmisji przeprowadzonej w naszych mediach społecznościowych.

W wydarzeniu organizowanym w ramach cyklu „Spotkania z historią” wzięli udział autor scenariusza Mariusz Wójtowicz-Podhorski (Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział MIIWŚ) oraz autor dodatku historycznego dr Marcin Kłodziński (MIIWŚ). Spotkanie poprowadził Tomasz Pawlak (MIIWŚ).

Komiks „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” przedstawia bohaterskie i tragiczne losy Polaków przeciwstawiających się niemieckiej agresji na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W plastyczny sposób opowiada o jednym z pierwszych starć II wojny światowej – obronie gmachu Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1. Autorzy koncentrują uwagę na nastrojach społeczno-politycznych panujących w Wolnym Mieście Gdańsku, opisując i obrazując m.in. napięte relacje pomiędzy Polakami a Niemcami. Kontekst historyczny i społeczny uświadamia czytelnikom komiksu przyczyny, które doprowadziły do wybuchu walk we wrześniu 1939 r., a realistycznie wykonane rysunki pomagają głębiej przeżyć tę dramatyczną dla Polaków historię. Drugie wydanie komiksu powstało przy współpracy MIIWŚ z Zin Zin Press oraz zostało opatrzone dodatkiem historycznym autorstwa dr. Marcina Kłodzińskiego (Dział Naukowy MIIWŚ). W artykule, wzbogaconym zdjęciami archiwalnymi, autor odnosi się do wydarzeń jeszcze sprzed II wojny światowej, krok po kroku opisując realia panujące wówczas w Wolnym Mieście Gdańsku.

Komiks jest propozycją wydawniczą skierowaną zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników, ceniących sobie niekonwencjonalnie opowiedziane historie.

Zobacz zapis wideo z promocji komiksu „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”