Podziel się z nami swoją historią i razem zbudujmy wystawę Muzeum Mostów Tczewskich!

W ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poszukuje pamiątek w postaci fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych związanych z XIX i XX wieczną historią Tczewa. Szczególnie poszukiwane są przez nas eksponaty związane z historią mostów, jego użytkownikami, obrońcami w 1939 r. oraz z  mieszkańcami ziemi tczewskiej podczas okupacji niemieckiej.

Poprzez zbiórkę chcielibyśmy powiększać posiadaną przez nas kolekcję. Jej elementem są podarowane w 2021 r. ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów pamiątki po Maksymilianie Kufflu, który był mistrzem rzeźnickim. Prowadził masarnię oraz sklep wędliniarski w Tczewie. Po agresji Niemiec na Polskę, decyzją władz okupacyjnych, stracił swoje przedsiębiorstwo. Po niedzielnej mszy 10 września został aresztowany i uwięziony na terenie tczewskich koszar. Przed wrześniem 1939 r. stacjonował w nich 2. Batalion Strzelców, który 1 września bronił tczewskich mostów. Maksymiliana Kuffla rozstrzelano wraz z innymi więźniami 27 października 1939 r.  Przekazane przez rodzinę pamiątki zostaną zaprezentowane na wystawie stałej Muzeum Mostów Tczewskich.

Darczyńców zachęcamy także do kontaktu pod numerem telefonu +48 58 323 75 43 oraz adresem e-mailowym zbiorka@muzeum1939.pl

Fotografia: Przedwojenne zdjęcie Maksymiliana Kuffla wraz z rodzina i współpracownikami przed sklepem (Zbiory MIIWŚ / dar Barbary Holstein został przekazany do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów).