Podsumowanie działalności muzealnej grupy teatralnej w sezonie 2023/2024

Za nami II edycja warsztatów teatralnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W projekcie wzięło udział 21 młodych artystów z trójmiejskich szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych.

W ramach działalności grupy teatralnej odbywały się warsztaty aktorskie, podczas których uczestnicy zapoznali się z podstawami techniki Meisnera, a także doskonalili swoje umiejętności z zakresu interpretacji tekstu, teatru fizycznego i improwizacji. Nie zabrakło również wydarzeń integracyjnych.

Warsztatom aktorskim towarzyszyły lekcje muzealne i wykłady przygotowane przez naszych edukatorów, które pomogły uczestnikom w przygotowaniu merytorycznym do artystycznych projektów. W tym roku zajmowaliśmy się tematyką powstania warszawskiego, formami oporu w okupowanej Europie oraz życiem codziennym w latach 40. Ponadto uczestnicy mieli okazję zwiedzić magazyn zbiorów i dowiedzieć się więcej o pracy muzealników.

23 marca 2024 r. na scenie sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego odbyła się uroczysta premiera spektaklu Sierpień miał zapach Twojej krwi w reżyserii Darii Sudomir.

Sztuka była opowieścią o młodości naznaczonej tragedią powstania warszawskiego. Widzowie śledzili wydarzenia z perspektywy nastoletnich powstańców oraz ludności cywilnej ukrywającej się w piwnicy.

Młodych aktorów można było również spotkać na wystawie głównej podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2024. Przygotowane przez nich improwizowane etiudy przybliżyły zwiedzającym problemy, z którymi mierzyła się ludność cywilna podczas II wojny światowej.