ODnowa – koncert piosenek Mariana Hemara

ODnowa – koncert piosenek Mariana Hemara w ramach Festiwalu Kultury Utraconej przyciągnął tłumy

3 maja w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbył się koncert ODnowa, prezentujący twórczość Mariana Hemara. Było to drugie z kolei wydarzenie artystyczne w ramach Festiwalu Kultury Utraconej, który potrwa do 31 maja.

 

Gości przywitał p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który zwrócił uwagę słuchaczy nie tylko na wyjątkowość Mariana Hemara jako twórcy, ale także na to, iż artysta ten: „Został zmuszony na początku inwazji niemiecko-sowieckiej rozstać się z ojczyzną i już nie było mu dane do niej ponownie zawitać.”

 

Marian Hemar był nie tylko znakomitym twórcą sztuk teatralnych, satyrykiem i autorem ponad 3 tys. piosenek do międzywojennych kabaretów: Qui Pro Quo, Banda, Morskie Oko. Był także wielkim patriotą – walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, organizował wydarzenia artystyczne, prowadził polskie audycje radiowe dla walczących na froncie kolegów, dając im tym samym chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności.

 

Tego wieczoru można było usłyszeć aranżacje muzyczne do piosenek Hemara zarówno w wykonaniu uznanych twórców, jak i studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pracujących pod okiem Kamila Cieślika. Koncert został wzbogacony o wizualizacje, przygotowane przez artystów plastyków we współpracy z Filmoteką Narodową oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym.

 

Tytułowa ODnowa jest odniesieniem do zaangażowania w projekt artystów młodego pokolenia. Pokłosiem tej współpracy była wydana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w kwietniu ubiegłego roku, płyta z piosenkami Mariana Hemara.

 

Partnerami Festiwalu Kultury Utraconej są: Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Radio Gdańsk SA, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, TVP Historia.

 

Patronaty medialne: Polskie Radio SA, Telewizja Polska SA – Oddział w Gdańsku.

 

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Utraconej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

 

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www organizatora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (muzeum1939.pl) oraz Festiwalu Kultury Utraconej.