Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po raz kolejny uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym wyjątkowym dniu przygotowaliśmy szereg działań, które miały na celu uhonorowanie wydarzeń sprzed 77. lat.

W godzinach 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 oraz 15:30 pracownicy Działu Naukowo-Edukacyjnego zrealizowali spacery muzealne w Narodowym Dniu Pamięci Powstania Warszawskiego. Celem projektu było zwiedzenie wybranych części wystawy czasowej „Walka i cierpienie” oraz wystawy głównej MIIWS w połączeniu z prezentacją i prelekcją o bohaterskim zrywie Polaków w czasie II wojny światowej. Udział w spacerze był bezpłatny.

W godzinach 13:00, 15:00 i 17:00 na terenie Westerplatte odbyły się plenerowe koncerty, podczas których wybrzmiały piosenki z czasu Powstania Warszawskiego. W repertuarze znalazły się utwory: Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, Hej chłopcy, bagnet na broń, Warszawo ma, Pałacyk Michla, Czarna sukienka, O Boże, któryś jest na niebie w wykonaniu Chóru Kameralnego Discantus, DownTown Brass pod batutą Sławomira Bronka. Aranżacje „zakazanych” piosenek przygotował Kamil Cieślik.

O godzinie 17 rozpoczęły się główne uroczystości zorganizowane w Sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego znajdującego się na placu przed Muzeum. Na początku wydarzenia zgromadzonych gości przywitał prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Następnie wyświetlone zostało przesłanie skierowane do publiczności przez prof. Jerzego Grzywacza, członka Rady Muzeum, a przede wszystkim uczestnika Powstania Warszawskiego. Później rozpoczął się koncert „Artyści na barykadach” będący hołdem dla artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, takich jak Hanna Brzezińska, Mira Zimińska oraz oczywiście Mieczysław Fogg.

Narrację koncertu poprowadził prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg, popularyzator jego twórczości, od lat dzielący się historią, pamiątkami i wspomnieniami po pradziadku. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały prywatne zdjęcia artysty wzbogacone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Specjalnie z tej okazji zaaranżowano utwory artystów okresu międzywojennego, którzy podczas Powstania Warszawskiego mieli bardzo ważną misję podtrzymywania na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy, a robili to najlepiej jak potrafili – poprzez muzykę. Na scenie wystąpili Piotr Lempa, Katarzyna Nowosad, Łukasz Wroński, Kamil Pękal, Jacek Szponarski oraz Kwartet Opera. Więcej o wydarzeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z koncertu dostępną poniżej:

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.