Nowy cykl #PoznajWystawęCzasową | #M2WSwirtualnie

W dniu 1 września 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy czasowej „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”. Zgromadzono na niej ponad 100 wyjątkowych eksponatów prezentujących oblicza polskiego doświadczenia wojennego. Oś narracyjna tej opowieści została zbudowana wokół dwóch zasadniczych elementów: niezłomnej walki Polaków z agresorem niemieckim i sowieckim oraz wokół bezmiaru straszliwego cierpienia zadanego obywatelom polskim przez okupantów.

#PoznajWystawęCzasową to cykl w ramach #M2WSwirtualnie, w którym za pośrednictwem wybranych eksponatów przybliżamy historię ludzi i miejsc z nimi związanych. #zostańwdomu i #PoznajWystawęCzasową. Zapraszamy!

O wystawie

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy w czasie II wojny światowej” powstała w ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez MIIWŚ z okazji przypadającej w 2019 roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja została podzielona na cztery główne części, z których dwie, zatytułowane Walka i Cierpienie, stanowią główną oś narracji. Zanim jednak zwiedzający zapozna się z tą historią, zostaje zaproszony do wydzielonej sali kinowej, gdzie obejrzy kilkuminutowy, wstrząsający film dokumentalny o zbrodniach popełnionych przez niemieckich i sowieckich ludobójców (wiek oglądających 16+). Następnie wejdzie do „laboratorium zła” – przestronnego białego pokoju, symbolizującego jądro narodzin zbrodniczych ideologii. Ich genezę usytuowano w zaciszu gabinetów XIX i XX-wiecznych myślicieli i intelektualistów, których utopijne idee przełożyły się na realizację zbrodniczych planów komunistów i narodowych socjalistów niosących śmierć milionom ludzkich istnień. W ten sposób geneza wybuchu II wojny światowej zostaje przedstawiona głębiej – nie tylko w odniesieniu do wydarzeń politycznych lat 30-tych XX wieku.

Po wizycie w „laboratorium zła” widz sam decyduje, do której części wystawy skieruje swoje kroki – czy najpierw zapozna się z walką toczoną przez polskich obywateli przeciwko niemieckim i sowieckim wojskom i okupantom, czy też zagłębi swoją wrażliwość w ekspozycji poświęconej tragicznemu i trudnemu do wyobrażenia przez współczesnego człowieka cierpieniu, sprowadzonemu na polskich obywateli przez Niemców i Sowietów.

Wystawę kończy Epilog, w której swoje odzwierciedlenie znalazła zarówno niezłomna Walka, jak i dramatyczne Cierpienie polskich obywateli także po zakończeniu wojny. Wśród prezentowanych w tej części wystawy eksponatów znalazł się również przejmujący list kilkuletnich dzieci proszących przedstawiciela komunistycznego reżimu o łaskę dla ojca – w czasie II wojny światowej, bohatera walk z niemieckim okupantem.

Autorzy cyklu #PoznajWystawęCzasową zapraszają do wirtualnych odwiedzin ekspozycji! Materiały będziemy publikować na naszej stronie internetowej, a także na profilach Muzeum w mediach społecznościowych.

#PoznajWystawęCzasową
Aktualności przybliżające treści prezentowane na wystawach czasowych dostępnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.