fot. M. Bujak

#M2WSwirtualnie zaprasza na wykład prof. Grzegorza Berendta poświęcony Polakom ratującym Żydów

Zapraszamy na wykład dr. hab. Grzegorza Berendta – zastępcy Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, którego zapis video udostępnimy tu w ramach #M2WSwirtualnie 24 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

#zostańwdomu i odkrywaj #M2WSwirtualnie

W tym szczególnym Dniu Pamięci, chcielibyśmy przybliżyć tematykę Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Pragniemy przedstawić  przede wszystkim tło historyczne, jak i poruszyć temat zorganizowanych form pomocy (m.in. działania pod auspicjami Rządu RP na Uchodźctwie, Rada Pomocy Żydom „Żegota”) oraz opowiedzieć o najsilniejszym wsparciu jakie zostało udzielone Żydom, dzięki pomocy  pojedynczych osób i rodzin, które za swoją odwagę i humanitaryzm zapłaciły nierzadko najwyższą cenę, jak było w wypadku m.in. rodziny Ulmów, uznawanej za symbol polskiej martyrologii za pomoc niesioną Żydom.