Książka Lipca: „Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych”

Książka Lipca: „Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych”

W lipcu serdecznie zachęcamy do lektury publikacji „Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych”. Tylko teraz jest ona dostępna w promocyjnej cenie. Poznaj naszą książkę miesiąca i przekonaj się, że artefakty odkrywane przez archeologów są żywym, bardzo wymownym świadectwem historii, również tej najnowszej!

 

Starannie opracowana i bogato ilustrowana książka to praca zbiorowa. Jej autorami są naukowcy, w tym muzealnicy i archeolodzy. Materiał podzielono na cztery zasadnicze części tematyczne, odnoszące się do archeologii współczesności, miejsc pamięci i zbrodni, a także przestrzeni pól bitew, ze szczególnym uwzględnieniem Westerplatte. Ten ostatni wątek jest wyjątkowo istotny w kontekście budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

 

Publikacja, poza tym, że jest doskonałym zbiorem artykułów eksperckich, pozwala szerzej spojrzeć na realizację ogromnej inwestycji, jaką jest kompleksowa budowa wspomnianego muzeum. Przypomnijmy, że w ciągu sześciu lat pracownikom MIIWŚ udało się odnaleźć dziesiątki tysięcy zabytków związanych z tym polem walki. Szczególne znaczenie w upamiętnieniu obrońców Westerplatte miało odnalezienie na półwyspie szczątków dziewięciu żołnierzy i ich stopniowa identyfikacja, która pozwoliła dotąd potwierdzić tożsamość sześciu osób. Trwają wytężone prace nad zidentyfikowaniem wszystkich poległych. Ich pomyślne zwieńczenie będzie zamknięciem misji archeologicznej zmierzającej do należytego upamiętnienia polskich bohaterów.

 

„Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku…” to publikacja, która wszechstronnie przybliża rezultaty działań współczesnych archeologów. Dzięki temu można poznać wysiłek, który podejmują oni w celu zachowania pamięci i uczczenia pomników historii.

 

Książka jest dostępna w sklepie online Muzeum, a także w stacjonarnym punkcie sprzedaży, który mieści się na poziomie –3 muzeum.