IV Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Zapraszamy na Koncert Niepodległości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 2019 roku, w 80. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, odbędzie się specjalna - IV już edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 27. edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte.

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” | 1 września 2019 o godz. 18.00

Miejsce: Zadaszona widownia plenerowa na wysokości plaży i parkingu na Westerplatte (obok skrzyżowania ulic H. Sucharskiego i W. Poinca, Gdańsk)

Tegoroczny Koncert Niepodległości „Westerplatte” odbędzie się w ramach trasy koncertowej Kruszyniany | Westerplatte | Warszawa (pl. Piłsudskiego) | Lipawa (Łotwa) | Ryga (Łotwa) | Ādaži (Łotwa) | Warszawa (Muzeum Powstania Warszawskiego).

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie miał wyjątkowy charakter. Punktem wyjścia narracji będą wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemiec i sowieckiej Rosji na II Rzeczpospolitą.

Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy będzie życiorys Matta Urbana, czyli polonusa Mateusza Urbanowicza, uznanego za najwaleczniejszego i najbardziej odznaczonego żołnierza armii amerykańskiej, także wg księgi rekordów Guinessa. Kolejną niespodzianką będzie sylwetka jednego z pierwszych lotników wojskowych świata, walczącego na froncie bułgarsko-tureckim w 1912 roku. Ten sam Polak, dwa lata później był jednym z twórców i pierwszych instruktorów lotnictwa chińskiego. Ukażemy jednak i historię gorzką, która do dziś stanowi temat tabu. To dramatyczne losy Polaków zmuszonych do służby w znienawidzonych mundurach, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej Ojczyzny. Wielu z nich stanowiło później kadry nowo tworzonych polskich formacji zbrojnych.

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Wokalistom towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce); Malwina Kęsicka (altówka) i Siergiej Rysanow (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej │ Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje 2019
Sponsor: LOTOS SA
Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk |  AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o.
Patronat medialny:  Polskie Radio S.A.  |  Polska Agencja Prasowa